Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Bolsonaro kara para aklamakla suçlandı

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, görevdeyken Suudi Arabistan'dan aldığı beyan edilmemiş elmaslarla bağlantılı olarak “kara para aklama” suçlamasıyla karşı karşıya bulunuyor.

REKLAM

Brezilya'da federal polis, eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro hakkında, başkanlığı sırasında satın aldığı mücevherleri çaldığı iddiasıyla bir rapor hazırladı.

Bolsonaro, kara para aklama ve Suudi Arabistan'dan gelen 3 milyon dolar değerindeki beyan edilmemiş mücevher ve elmaslarla bağlantılı olarak suç ortaklığı yapmakla suçlanıyor.

Kimliği açıklanmayan iki polis kaynağı Bolsonaro'ya yönelik suçlamaları doğruladı.

Polis raporu henüz Brezilya Yüksek Mahkemesine gönderilmemiş olsa da, öncelikle değerlendirilmek üzere başsavcı Paulo Gonet'e gönderilecek.

İncelemenin ardından Gonet, Bolsonaro'ya karşı mahkemede suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına karar verecek.

Suç ortaklığıyla suçlanan Bolsonaro'nun yanı sıra eski Maden ve Enerji Bakanı Bento Albuquerque ve Bolsonaro'nun eski yardımcısı Mauro Cid gibi isimler de kara para aklamakla suçlanıyor.

Mücevherlerin bir kısmı, Suudi Arabistan'dan dönen bir hükümet yetkilisinin sırt çantasında bulunduğunda Ekim 2021'de Sao Paulo Uluslararası Havalimanı'nda gümrük yetkilileri tarafından ele geçirildi.

Geçen yıl federal polis, Bolsonaro'yu ülkeye kaçak elmas mücevher sokmaya çalışmak ve iki lüks saat satmakla suçlamıştı.

Yetkililer, Bolsonaro'nun Suudi Arabistan'dan hediye olarak aldığı iki lüks saatin satışından yaklaşık 70 bin dolar nakit kazandığını açıkladı.

Brezilya, yurt dışından uçakla gelen vatandaşlarının değeri 1.000 dolardan fazla olan malları beyan etmelerini ve bu tutarın üzerindeki miktarlar için malların değerinin %50'sine eşit bir vergi ödemelerini şart koşuyor.

Bununla Bolsonaro resmi olarak ikinci kez suçlanıyor. Eski başkan daha önce geçen Mart ayında Kovid-19 aşı kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir