Boeing'in Starliner mekiğindeki iki NASA astronotu neden Dünya'ya geri dönemiyor?

Boeing'in Starliner mekiğinin Dünya'ya dönüşü birkaç kez ertelendi. Peki uzayda kalan iki NASA astronotu neden Dünya'ya dönemiyor?

REKLAM

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams'ı taşıyan Boeing'in Starliner mekiğinin Dünya'ya dönüşü geçtiğimiz günlerde bir kez daha ertelendi.

5 Haziran'da başlayan test görevinin bir hafta içinde tamamlanması ve astronotların 14 Haziran'da geri dönmesi bekleniyordu ancak Boeing ve NASA'nın sorunları çözmeye çalışması nedeniyle dönüş tarihi 22 Haziran olarak belirlendi. Daha sonra dönüş tarihi defalarca ertelendi.

Yolculuk sırasında meydana gelen teknik arızaların giderilmesi için NASA ve Boeing'in çalışmaları devam ederken, astronotlar yaklaşık üç haftadır Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bekliyor.

Boeing'den bu hafta yapılan açıklamada, Starliner kapsül sorunlarının dönüş yolculuğunda endişe yaratmadığı ve “astronotların mahsur kalmadığı” belirtildi.

Boeing'in Starliner'ı, sınırlı yakıt nedeniyle ISS'de toplam 45 gün kalabilecek. Son teslim tarihinin kaçırılması durumunda NASA'nın ne planlayacağı henüz bilinmiyor.

Peki Starliner'ın dönüş yolculuğu neden sürekli erteleniyor?

NASA'nın uçuş sırasında manevra yapmak için kullandığı kapsülün itici sistemlerindeki sorunları analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu kaydedildi.

NASA'nın ticari mürettebat program yöneticisi Steve Stich geçen hafta bir basın toplantısında, “Hizmet modülü yörüngedeyken tüm verileri gözden geçirmek ve mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyacımız var” dedi.

uzay yürüyüşü

NASA'nın açıklamasında astronotların Dünya'ya dönüşlerinin uzay yürüyüşleriyle aynı zamana denk gelmesi gerekmediği de belirtildi. Bu hafta yapılması planlanan uzay yürüyüşü, astronotun uzay giysisinin yörüngedeyken su sızdırması nedeniyle iptal edildi. Önümüzdeki salı günü gerçekleştirilecek uzay yürüyüşünün önceden planlandığı gibi devam etmesi bekleniyor.

Uzay istasyonuna yaklaşırken mekiğin 28 iticisinden beşi devre dışı bırakıldı. NASA, hızlandırıcılardan biri hariç hepsinin yeniden başlatıldığını ve sonraki test lansmanında çalıştığını söyledi.

Yetkililer, bağlantı sırasında itici faaliyetinden kaynaklanan ısının bazı iticilerin arızalanmasına neden olduğuna inanıyor.

Boeing, arızalı bir motorun kapatıldığını ve dönüş yolculuğunda herhangi bir soruna yol açmadığını bildirdi.

Starliner, küçük bir helyum gazı sızıntısına rağmen 5 Haziran'da fırlatıldı ancak uzay istasyonuna ulaştığında dört sızıntı daha meydana geldi.

Helyum, itme sistemleri için yakıt basıncı sağlamak için kullanılır.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, kayıpların istikrarlı olduğu ve endişelenecek bir neden bulunmadığı belirtildi.

Stich ayrıca Boeing'i destekleyen bir dil kullandı ve şunları söyledi: “Şu ana kadar Starliner'ın Butch ve Suni'yi eve getiremeyeceği bir senaryo öngörmüyoruz.”

Bir sonraki adım nedir?

NASA ve Boeing, 24 Haziran ve 2 Temmuz tarihlerinde uzay istasyonunda planlanan iki uzay yürüyüşünün ardından mekiğin dönüş tarihinin yeniden değerlendirileceğini duyurdu.

Boeing'e göre Starliner, gerekirse 45 gün veya daha uzun süre uzay istasyonunda kalabilir. Bu süre zarfında tahrik sistemleri ve helyum sızıntısı analizleri bir sonraki uçuşa kadar mevcut sorunları çözmeye devam ediyor.

REKLAM

Wilmore ve Williams, mekiğin sistemlerini kontrol etme görevlerinin yanı sıra, uzay istasyonundaki çalışma ve araştırmalara da katkıda bulunuyorlar.

NASA, deneyimli astronotların aceleyle istasyondan ayrılmalarına gerek olmadığını belirterek, uzay istasyonunda kendilerine yetecek kadar malzemenin bulunduğunun garantisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir