Bitcoin'in 18 Aylık Trendi Bitti: Madenciler Satışa Başladı mı?

Bitcoin'in hashrate'i 18 aylık yükseliş trendini kırdı. Bu, Bitcoin madencilerini zor zamanların beklediğini gösteriyor.

18 aylık yükseliş trendinin ardından Bitcoin'in efektif hash oranı saniyede 600 exahash (EH/s) civarına düştü. Hash oranı, madencilerin Bitcoin (BTC) madenciliğinin ne kadar zor olduğunu ölçmek için kullanılıyor.

CryptoQuant'ın kurucusu ve CEO'su Ki Young Ju'ya göre yükseliş trendindeki bir kırılma, bazı Bitcoin madencilik şirketlerinin BTC'lerini sattığını gösterebilir. CEO, 13 Haziran tarihli X gönderisinde şu sözleri paylaştı:

“Bitcoin hash oranındaki 18 aylık yükseliş eğilimi kırıldı, bu da bazı madencilerin faaliyetlerini yavaşlattığını gösteriyor.”

Bitcoin ağ hash oranı. Kaynak: Ki Young Ju

Madenci satışları gerçekten Bitcoin'in 66.000 dolara düşmesine neden oluyor mu?

Bitcoin'in hashrate değerindeki düşüşe rağmen madencilik şirketleri önemli miktarda Bitcoin satmadı.

CryptoQuant'a göre, kripto para borsalarına Bitcoin madenci akışı, 21 Mayıs'taki aylık zirve olan 15.470 BTC'den 13 Haziran'da sadece 7.239 BTC'ye düştü.

Bitcoin: madenciden borsaya akış (toplam). Kaynak CryptoQuant

Ancak Bitcoin fiyatındaki düşüşün madencilerden kaynaklandığı görülmüyor. BTC'nin 5 Haziran'daki 71.100 doların üzerindeki fiyat düşüşü sırasında, borsalara günlük madenci akışı istikrarlı bir şekilde azalmaya devam etti.

Eski madencilik cihazlarının fişi çekildi mi?

Bitcoin'in gerçek hash oranındaki düşüş, madencilik şirketlerinin, Bitcoin'in dördüncü halvinginden sonra kârsız hale gelen eski nesil ASIC chip madencilik makinelerini kapatmasıyla da ilişkilendirilebilir.

Blockchain.com'un verilerine göre Bitcoin'in toplam hashrate'i 12 Haziran'da 586.377 TH/s'ye düştü.

Toplam Bitcoin Hash Oranı. Kaynak: blockchain.com

Geçici düşüş, CoinShares'in 19 Nisan tarihli raporunda hash oranının gelecek yıl artacağını tahmin ediyordu. Rapora göre:

“Modelimiz hash oranının 2025 yılına kadar 700 exahash'a yükseleceğini öngörüyor, ancak yarıya indirildiğinde madencilerin kâr etmeyen ASIC'leri kapatması nedeniyle bu oran %10'a düşebilir.”

Ancak madencilik faaliyetlerinin karlılığı büyük ölçüde şirketlerin ödediği elektrik maliyetine bağlıdır. 2 Mayıs Hashrate Index X gönderisine göre, eski ASIC modellerinden ikisi olan S19

“S19 Pro+, j Pro ve M30S++ zorlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir