Bitcoin yarılanması nedir ve neden önemlidir?

Bitcoin blok zinciri, zincire eklenen her 210.000 blokta, yani yaklaşık dört yılda bir yarıya indirilecek şekilde tasarlanmıştır.

REKLAM

Bitcoin'in uzun zamandır beklenen yarılanması hayati bir olay çünkü kripto para birimini daha nadir bir emtia haline getirecek ve aynı zamanda spekülatörlerin fiyatı şişireceğini söylediği teknik bir değişiklikten biraz daha fazlası olacak.

Yarılanmanın kesin zamanlaması belirsiz olsa da, Bitcoin'in Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.803,25 dolara ulaşmasının ardından Nisan ayının sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Peki yarılanma tam olarak nedir ve gerçekten önemli mi?

Yarıya indirmek nedir?

Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen ve en sonuncusunun bu hafta içinde gerçekleşmesi beklenen yarılanma, Bitcoin'in temelindeki blockchain teknolojisinde, yeni bitcoinlerin yaratılma hızını azaltmak için tasarlanmış bir değişikliktir.

Bitcoin, başlangıcından bu yana, Satoshi Nakamoto lakaplı yaratıcısı tarafından 21 milyon birimlik sınırlı bir arza sahip olacak şekilde tasarlandı.

Nakamoto, Bitcoin'in koduna yarılanmayı yazdı ve bu, yeni Bitcoin'in dolaşıma girme hızını yavaşlatarak çalışıyor.

Şu ana kadar yaklaşık 19 milyon Bitcoin piyasaya sürüldü.

Olduğu gibi mi?

Blockchain teknolojisi, “madencilik” adı verilen bir süreç aracılığıyla bilgi kayıtlarının zincirde tutulduğu blokların eklenmesiyle çalışır.

Madenciler, karmaşık matematik bulmacalarını çözerek zincire yeni bloklar ekleme ve karşılığında belirli miktarda bitcoin kazanma hakkına sahiptir. Bu işlem için önemli miktarda bilgi işlem gücü kullanıyorlar.

Bitcoin blok zinciri, zincire eklenen her 210.000 blokta, yani yaklaşık dört yılda bir yarılanma gerçekleşecek şekilde tasarlanmıştır.

Yarılanma sırasında madencilere ödül olarak sunulan Bitcoin miktarı yarıya iner.

Bu, madenciliği daha az karlı hale getirir ve yeni bitcoin üretimini yavaşlatır.

Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Bazı bitcoin meraklıları, bitcoin'in kıtlığının ona değer kattığını söylüyor.

Bir malın arzı ne kadar düşük olursa, diğer her şey eşitken, insanlar daha fazla satın almaya çalıştıkça fiyatının artma olasılığı da o kadar artar. Bitcoin'in de farklı olmadığını savunuyorlar.

Diğerleri ise herhangi bir etkinin zaten kesin olacağını söyleyerek bu mantığa karşı çıkıyor.

Bitcoin'in piyasadaki arzı da büyük ölçüde kripto para madencilerine bağımlı, ancak stoklar ve arzla ilgili veriler az olduğundan sektör şeffaf değil. Madenciler rezervlerini satarsa ​​bu durum fiyatların düşmesine neden olabilir.

Geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Bitcoin fiyatı 64.000 doların altına düştü. JP Morgan'daki analistler, bu haftaki yarılanmanın ardından fiyatın daha da düşmesini beklediklerini söyledi.

Şeffaflığın diğer pazarlara göre çok daha düşük olması nedeniyle kripto para birimindeki yükselişin nedenlerini belirlemek oldukça zor.

REKLAM

Bu yılki artışın en yaygın nedeni Bitcoin ETF'lerinin Ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylanması ve merkez bankalarının faiz oranlarını düşüreceği yönündeki beklentiler.

Ancak kripto para birimi ticaretinin spekülatif dünyasında, fiyat değişikliklerine ilişkin açıklamalar kendi kendini gerçekleştiren piyasa kehanetlerine dönüşebilir.

Önceki yarılanmalardan sonra ne oldu?

Bitcoin'in geçmiş fiyat artışlarının arkasında önceki yarılanmaların olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

Ancak işlemciler ve madenciler avantaj elde etmek için geçmiş yarılanmalar üzerinde çalıştılar.

Son yarılanma 11 Mayıs 2020’de gerçekleştiğinde fiyat, takip eden haftada yaklaşık %12, takip eden 12 ayda ise yaklaşık %659 artış gösterdi.

REKLAM

Ancak artışın arkasında gevşek para politikaları ve bireysel yatırımcıların pandemi nedeniyle evde daha fazla vakit geçirmesi gibi nedenler öne sürülürken, yarılanmanın faktörler arasında olduğuna dair gerçek bir kanıt bulunamadı.

Önceki yarılanma Temmuz 2016'da yaşanmıştı. Bitcoin, birkaç hafta sonra çöküp toparlanmadan önce ertesi hafta yaklaşık %1,3 arttı.

Kısacası yarılanmaların geçmişte yaratmış olabileceği etkiyi izole etmek ya da bu sefer ne olabileceğini tahmin etmek oldukça zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir