Baltık ülkelerinin Rusya'nın deniz sınırlarını gözden geçirme teklifine tepkisi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Baltık liderleri, Rusya'nın bölgedeki karasuları sınırlarını gözden geçirebileceği yönündeki haberlere temkinli tepki gösterdi.

REKLAM

Baltık Denizi çevresindeki ülkelerin liderleri, Rusya'nın bölgedeki karasularının sınırlarını gözden geçirebileceği yönündeki haberlere temkinli tepki verirken, Litvanya Dışişleri Bakanı bunu “sert ve uygun bir yanıtla” ele alınması gereken “bariz bir gerilim” olarak nitelendirdi. “

Rus medyasında yayınlanan bir teklif taslağında, Rusya Savunma Bakanlığı anakara kıyılarının ve Baltık Denizi'ndeki adaların karasu aralığını ölçmek için kullanılan koordinatların güncellenmesini öneriyor. Mevcut koordinatların 1985 yılında onaylandığını belirten bakanlık, bunların “küçük ölçekli deniz seyrüsefer haritalarına dayandığını” ve “modern coğrafi duruma” uymadığını da vurguladı.

Önerilen değişikliklerin limiti değiştirip değiştirmeyeceği taslakta belli değil.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Rusya'nın bu tür değişikliklerin nasıl yapılacağını düzenleyen bir Birleşmiş Milletler sözleşmesi imzaladığını söyledi. İsveç haber ajansı TT'ye göre Kristersson, “Hem biz hem de Finlandiya, bu anlaşmaya taraf olan Rusya'nın bu sorumluluğa saygı duyduğunu varsayıyoruz” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, Fin yayıncısı YLE'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Eğer Ruslar sınırları ihlal ederse, Rusya BM sözleşmesini ihlal etmiş olur ve o zaman tüm dünya Rusya'ya karşı olur.” Öte yandan Valtonen, bunun bir provokasyon değil, Rusya'nın rutin bir eylemi olabileceğini de söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rusya'nın konuyla ilgili Finlandiya ile temasa geçmediğini söyledi. Stubb, “Finlandiya her zaman olduğu gibi sakin ve gerçeklere dayanarak hareket ediyor” diye yazdı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de Rusya'nın “Baltık Denizi'ndeki niyetleri hakkında korku, belirsizlik ve şüphe yaymaya çalıştığını” söyledi.

Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre, Çarşamba günü Litvanya'yı ziyaret eden Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius da Landberg'in sözlerini yineleyerek şunları söyledi: “Her ne ise, Putin'in uyguladığı tamamen sinsi hibrit savaş türünün bir başka örneği gibi görünüyor.”

Baltık Haber Servisi, Litvanya'nın ayrıntılı bir açıklama için Rus temsilcisini çağırdığını söyledi.

Ancak Rusya'nın Interfax haber ajansı Çarşamba günü, ismi açıklanmayan bir diplomatik-askeri kaynağa dayandırarak, Moskova'nın sınırı veya karasularının büyüklüğünü gözden geçirme planının olmadığını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere Savunma Bakanlığı'nın teklifinde “siyasi hiçbir şey” bulunmadığını söyledi.

Peskov, “Özellikle Baltık bölgesinde gerilim ve çatışma düzeyinin nasıl arttığını görüyorsunuz. Bu, ilgili kurumlarımızın güvenliğimizi sağlamak için uygun önlemleri almasını gerektiriyor.” dedi.

Söz konusu teklif, hükümetin resmi internet sitesinde kanun taslağı olarak yayımlandı ancak Çarşamba günü silindi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra Finlandiya ve İsveç NATO'ya katıldı. St. Petersburg kenti ve Kaliningrad bölgesiyle sınır komşusu olan Baltık Denizi artık neredeyse NATO üyeleri tarafından kuşatılmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir