Avustralya, rekor sayıdaki yurtdışı öğrenci sayısını azaltmak için vize şartlarını yeniden sıkılaştırıyor

Avustralya, rekor yabancı öğrenci akışını engellemek için son yedi ayda ikinci kez vize şartlarını sıkılaştırdı.

REKLAM

Avustralya'da hükümet, ülkeye yabancı öğrenci göçünde yaşanan rekor artışı yavaşlatmak amacıyla vize almak için banka hesaplarında tutmanız gereken tutarı artırdı.

Bazı üniversitelere yabancı öğrenci kabulünde usulsüzlükler tespit edildiğini belirten hükümet, bu eğitim kurumlarına uyarı mektupları gönderileceğini duyurdu.

Son 7 ayda ikinci kez artırılan limit, cuma gününden itibaren 29 bin 710 Avustralya dolarına (19 bin 576 dolar) indirilecek.

Hükümet Ekim ayında bu tutarı 21.000 Avustralya Dolarından 24.505 Avustralya Dolarına çıkardı.

34 okula uyarı

İçişleri Bakanı Clare O'Neil, 34 eğitim kurumuna “gerçek olmayan veya kötü niyetli işe alım uygulamaları” nedeniyle uyarı mektupları gönderildiğini söyledi. Bakan ayrıca suçlu bulunmaları halinde iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceklerini ve öğrenci kabul etmelerinin yasaklanabileceğini de sözlerine ekledi.

“Tehlikeli tedarikçilerin uluslararası eğitim sektörümüzde yeri yoktur. Bu eylemler, sektördeki insanları sömürmeye ve sektörün itibarını zedelemeye çalışanların ayıklanmasına yardımcı olacaktır.” Dedi.

2023'te yabancı öğrenci akışında yüzde 60 artış

Avustralya'nın en büyük gelir akışlarından biri olan uluslararası öğrencilere yönelik eğitim, 2022/23'te ekonomiye 24 milyar dolar katkıda bulundu.

Ancak 2022'de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından özellikle uluslararası öğrenciler tarafından yapılan rekor göç, ülke genelinde kira fiyatlarının artmasına neden oldu. Yurt dışından gelen öğrenci sayısı 30 Eylül 2023'te yüzde 60 artarak 548 bin 800'e ulaştı.

Bu durum hükümetin yabancı öğrencilere yönelik vize kurallarını sıkılaştırmasına yol açtı.

Öğrenci vizeleri için gereken İngilizce seviyesi artırılırken, hükümet öğrencilerin kalış sürelerini uzatmalarına izin veren kuralları kaldırmak için adımlar atmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir