Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız

İsrail-Filistin sorununun çözümünde iki devlet modelini destekleyen Avustralya, Filistin'in tanınmasını bu yönde bir adım olarak değerlendiriyor.

REKLAM

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, ülkesinin Filistin devletini tanımayı değerlendireceğini söyledi. Wong'un sözleri, uluslararası toplumun İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirmek için iki devletli çözüm arayışını hızlandırdığı bir dönemde ülkesinin siyasetinde bir değişime işaret ediyor.

Bakan Wong, Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, “İki devletli çözüm, sonsuz şiddet döngüsünü kırmanın tek umududur” dedi. Dedi.

Filistin'i tanımanın “düşmanı ödüllendirmek” olduğunu söyleyenlerin yanıldıklarını söyleyen Wong, İsrail'in güvenliğinin iki devletli çözüme bağlı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bölgedeki ülkeler tarafından tanınmadığı sürece İsrail'in uzun vadeli güvenliği olamaz. kendi bölgesi.” sözleriyle altını çizdi.

Wong, Filistin'in tanınmasının uluslararası toplumda “iki devletli çözüme doğru hızlanmanın bir yolu olarak” tartışıldığını ve Gazze'yi yöneten Hamas'ın rolünü reddettiğini söyledi.

Wong, “Hamas'ın gelecekteki Filistin devletinde hiçbir rolü yok” dedi. dedi.

Dava 10 yıldır ertelendi

Filistinliler, 1967 Ortadoğu savaşından bu yana İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'de bağımsız bir devlet kurmayı hedefliyor.

İki devletli çözüme ilişkin tartışmalar uzun süredir İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik uluslararası barış çabalarının temelini oluşturuyordu, ancak süreç on yıldır durmuş durumda.

İsrail, Pazar günü yaptığı açıklamada, Filistin devletinin “tek taraflı tanınmasına” karşı olduğunu resmileştirdi ve böyle bir anlaşmaya doğrudan müzakereler yoluyla ulaşılması gerektiğini söyledi.

İspanya bu tanınma için baskı yapan diğer Batılı ülkeler arasında yer alıyor bulunan ve Avrupa Birliği içindeki bu hareketin ana destekçisidir.

BM üyesi olmayan bir gözlemci devlet olarak Vatikan ile aynı statüye sahip olan Filistin Yönetimi, geçen hafta resmi olarak BM Güvenlik Konseyi'nden 2011'deki tam üyelik talebini yeniden değerlendirmesini istedi. gerekli. BM Güvenlik Konseyi Başkanı Pazartesi günü Filistinlilerin talebini kabul komitesine iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir