Avustralya, bıçaklı saldırgana direnen Fransız inşaat işçisine süresiz oturma izni verdi

Avustralya Başbakanı Arnavutluk, Guerot'nun Avustralya vatandaşı olmasını memnuniyetle karşılayacaklarını ancak bunun Fransa için bir kayıp olacağını söyledi.

REKLAM

Fransız inşaat işçisi Damien Guerot'a, Sidney'deki bir alışveriş merkezinde altı kişinin ölümüne ve bir düzine kişinin yaralanmasına yol açan bıçaklı saldırı sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle Avustralya'da daimi oturma izni verildi.

Başbakan Anthony Albanese, Avustralya çalışma vizesi temmuz ayında sona eren Guerot'a ülkeye yerleşmesi için davetiye gönderdi.

Başkent Canberra'da gazetecilere konuşan Albanese, şunları söyledi: “Bunu vize başvurularıyla ilgilenen Damien Guerot'a söylüyorum; burada çok sıcak karşılanıyorsunuz, istediğiniz kadar kalabilirsiniz.” dedi.

Albanese, “Bu kişinin Avustralya vatandaşı olmasından mutluluk duyarız ancak bunun Fransa için bir kayıp olacağı açıktır” dedi. Cesaretinden dolayı Guerot'ya teşekkür etti.

Guerot ayrıca bir televizyon kanalına verdiği röportajda Avustralya'da kalma fırsatına sahip olduğu için mutlu olduğunu ancak karışık duygulara sahip olduğunu söyledi.

“Bu inanılmaz.” Guerot, “Bu kadar çok insan ve aile kayıplarından dolayı bu kadar üzgünken ben nasıl mutlu olabilirim?” dedi. Ekledi.

Pakistanlı göçmene vatandaşlık teklifi

Albanese, Cauchi ile yaşanan çatışmada karnından bıçaklanan Pakistanlı güvenlik görevlisi Muhammed Taha'ya da vatandaşlık verilmesini önerdi.

Geçici vizesi birkaç hafta içinde sona erecek olan Taha, hastane yatağında “tanınmayı ve vatandaşlık için değerlendirilmeyi” hak ettiğine inandığını söyledi.

Taha, diğer güvenlik görevlilerinin de çalışmalarına dikkat çekerek, onlara da vatandaşlık verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Cumartesi günkü saldırıda öldürülen tek erkek güvenlik görevlisi Pakistanlı mülteci Faraz Tahir'di.

“Bariyer Adam”

CCTV görüntüleri, 31 yaşındaki Guerot'un, Westfield Bondi Junction alışveriş merkezinde yürüyen merdivenin tepesinde dururken, bıçaklı saldırgan Joel Cauchi'ye bariyer direğiyle karşı koyduğunu gösteriyordu.

Cauchi'nin yürüyen merdiven boyunca koşması sayesinde Guerot'un katındaki insanlar olası bir saldırıdan kurtuldu.

Guerot, Fransız vatandaşı ve meslektaşı Silas Despreaux ile birlikte Cauchi'yi vurarak saldırganı etkisiz hale getiren polis memuru Amy Scott'un da yanındaydı. Guerot'un elinde plastik bir sandalyeyle Scott'ın arkasından Cauchi'ye doğru koştuğu görüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikilinin kahramanlığını övdü. Macron, açıklamasında “çok gururlu ve minnettar” olduğunu belirterek, “İki vatandaşımız gerçek kahramanlar gibi davrandı.” dedi. dedi.

Avustralya'yı sarsan olayda saldırgan kadınları hedef almak Olayda 5'i kadın ve 1'i güvenlik görevlisi olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti, çoğunluğu kadın 12 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir