Avrupa Konseyi, İngiltere'ye Ruanda planını iptal etme çağrısında bulundu

Avrupa Konseyi, Ruanda yasasını eleştirerek, mültecilerin insan hakları ve hukukun üstünlüğü açısından önemli sorunlar teşkil ettiğini belirtti.

REKLAM

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Ruanda'ya göçmen gönderme planına son çare olarak hazırlanan tasarı, değişiklik teklifleri ve çekişmeli tartışmaların ardından Lordlar Kamarası'nda yapılan oylamada kabul edildi.

Ancak Avrupa'nın en üst düzey insan hakları organı olan Avrupa Konseyi, Ruanda'nın kraliyet mührüyle yasalaşacak planına tepki gösterdi.

İngiltere'ye Ruanda planını iptal etmesi çağrısında bulunan Avrupa Konseyi, bu planın sığınmacıların hakları ve hukukun üstünlüğü açısından “büyük sorunlar” yarattığını söyledi.

Konseyin insan hakları komiseri Avrupa Michael O'Flaherty'ye yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık Hükümeti, Ruanda'daki politikasının bir parçası olarak insanları sınır dışı etmekten kaçınmalı ve Tasarı'nın yargı bağımsızlığını ihlal etmesini tersine çevirmeli” dedi. dedi.

O'Flaherty, yeni yasanın insanları “davaların çoğunda sığınma talepleri İngiliz makamları tarafından önceden değerlendirilmeden” Ruanda'ya gönderme riski taşıdığı yönündeki endişesini dile getirerek, bunun İngiliz mahkemelerinin tam ve bağımsız kontrolünü engellemesinin önemli olduğu konusunda uyardı. .

“Yabancı mahkemeler uçuşları engelleyemez”

Avrupa Konseyi'nin 46 üyesinden biri olan İngiltere aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne de taraftır. Bu nedenle ülke, Avrupa Konseyi'ne bağlı olan ve Sözleşme'yi onaylayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına tabidir.

Haziran 2022'de AİHM, İngiltere'nin sığınmacıları Ruanda'ya gönderme yönündeki ilk teklifini engelledi. uçuşu durdurmuştu. Mahkemenin ihtiyati tedbir kararı Britanya'nın Muhafazakar hükümetini çileden çıkardı ve ülkede Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve hatta Avrupa Konseyi üyeliğinden vazgeçilmesi yönünde tartışmalara yol açtı. tetiklendi.

Başbakan Sunak, Pazartesi günü parlamentonun üst meclisinde yapılan oylama öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “yabancı bir mahkemenin uçuşlarımızı engellemesine izin vermeyeceğiz” dedi ve ülkesinin Avrupa insan hakları sözleşmesinden ayrılma seçeneğini yineledi. Gerekirse ceset hâlâ masanın üstünde.

Sunak, “Eğer konu ulusal güvenliğimiz ile sınırlarımızın korunması ve yabancı bir mahkemeye üye olmak arasında seçim yapmaksa elbette her zaman ulusal güvenliğimize öncelik vereceğim” dedi.

Sunak'ın sözlerine tepkisini dile getiren Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Michael O'Flaherty, “Bu kurallara uyulmaması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan bireysel infaz hakkını baltalıyor” dedi. dedi.

AİHM kararları Avrupa Konseyi üyeleri için bağlayıcı olmasına rağmen, son yıllarda bazı üyeleri ilgilendiren davalarda uyum sorunları ortaya çıkmıştır.

Türkiye, Kavala davasında olduğu gibi yargılamaları adil olmayan mahkumların serbest bırakılmasını öngören iç kararlara defalarca karşı çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir