Almanya'da darbe planlamakla suçlanan aşırı sağcı grup ilk kez hakim karşısına çıktı

Stuttgart'ta yargılanan dokuz kişi, aristokrat ve iş adamı Prens Heinrich Reuss'un liderliğindeki aşırı sağ örgütün “askeri kanadına” üye olmakla suçlanıyor 13.

REKLAM

Almanya'da parlamentoya saldırıp hükümeti devirmeyi planladığı iddia edilen aşırı sağcı grubun üyeleri ilk kez Stuttgart'ta hakim karşısına çıkacak.

Darbe girişimine karıştığından şüphelenilen 26 kişiden 9'unun yargılanacağı davanın ilk duruşması Pazartesi günü yapılacak.

Stuttgart'ta yargılanacak dokuz kişi, aristokrat ve iş adamı Prens Heinrich Reuss'un liderliğini yaptığı aşırı sağ örgütün “askeri kanadına” üye olmakla suçlanıyor.

İddianameye göre, askeri kanat üyelerine “bölgesel savunma şirketlerine” yeni üyeler bulma, tedarik etme ve eleman temin etme görevi veriliyordu.

Suçlananlar arasında askeri keşif kışlasına erişimini kullandığı iddia edilen bir özel kuvvet askeri de var.

Diğerlerinin ise grubun bilgisayar sistemlerinden sorumlu olduğu veya darbe başladığında komplocuların yardımına geleceğini düşündükleri hayali bir gizli “ittifak” ile çalışmakla görevlendirildikleri iddia ediliyor.

Savcılık tarafından Telegram mesajlaşma uygulaması aracılığıyla komplo teorileri yayarak grup propagandası yapmakla suçlanan Alexander Q., Stuttgart'ta yargılanacak dokuz kişi arasında yer alıyor.

Şüphelilerin “Reichsbuerger komplosu” kapsamında “mevcut devlet düzenini zorla ortadan kaldırmayı” ve yerine kendi kurumlarını getirmeyi amaçladıkları iddia edildi.

Reuss ve yaşlılar mayıs ayında mahkemeye çıkacak

Darbe sonrasında devlet başkanlığına getirilmesi beklenen Reuss ve örgütün diğer üst düzey üyelerinin duruşması mayıs ayı sonunda Frankfurt'ta başlayacak.

Örgüt üyelerinin arasında eski bir özel kuvvetler askeri, eski bir aşırı sağ milletvekili, tanınmış bir aşçı ve astrologun yer aldığını da belirtmek gerekiyor.

İddianameye göre grup, küresel QAnon ve Alman Reichsbuerger (Reich Vatandaşları) hareketlerini karıştıran bir “komplo efsanesini” benimsiyor.

Reichsbuerger, modern Alman cumhuriyetinin meşruiyetini reddeden aşırı sağcıların oluşturduğu bir hareket olarak biliniyor. Takipçileri genellikle Birinci Dünya Savaşı öncesi Alman İmparatorluğunun monarşi altında varlığını sürdürdüğüne inanıyor.

Müfettişlere göre Reuss'un örgütü, Almanya'nın “derin devlet” üyeleri tarafından yönetildiği ve ülkenin gizli bir uluslararası ittifakın yardımıyla kurtarılabileceği inancını paylaşıyor.

İddia edilen komplo, Almanya'daki en büyük aşırılıkçı tehdit haline geldiği söylenen aşırı sağcı düzenin son zamanlardaki en yüksek profilli davasıdır.

Pazar günkü ilk duruşma öncesinde konuşan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “'Reichsbuerger'in militan yapılarını tamamen açığa çıkarıp parçalayana kadar sert yaklaşımımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Stuttgart'taki denemeler 2025'in başlarına kadar devam edecek.

Örgüt aleyhine Stuttgart, Münih ve Frankfurt mahkemelerinde açılacak davada toplam 26 kişi yargılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir