ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Yemenli Husilere karşı en zorlu deniz savaşı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Uzmanlara göre ABD öncülüğünde İran destekli Husilere yönelik operasyon, donanmanın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana karşılaştığı en yoğun deniz savaşına dönüştü.

REKLAM

Amerikan haber ajansı Associated Press'e (AP) röportaj veren üst düzey ABD Deniz Kuvvetleri yetkilileri ve uzmanları, bu savaşın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en yoğun deniz savaşına dönüştüğünü söyledi.

Yetkililerin yorumları, ABD Donanması'nın, Arap ve Kızıldeniz'deki bir dizi füze saldırısına misilleme olarak Yemen'deki Husi isyancıları tarafından işletilen radar tesislerine yönelik bir saldırı dalgası başlatmasıyla geldi.

USS Laboon savaş gemisinden Komutan Eric Blomberg, Kızıldeniz'deki savaş gemisini ziyareti sırasında AP'ye şöyle konuştu: “İnsanların yaptığımız işin ne kadar ciddi olduğunu ve gemilerin ne kadar tehdit altında olduğunu gerçekten anladığını sanmıyorum.” .

ABD Ordu Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Cumartesi günü resmi X hesabından yaptığı açıklamada, yedi radar alanını imha ettiğini duyurdu.

CENTCOM açıklamasında ayrıca “bu radarların Husilerin deniz taşıtlarını hedef almasına ve ticari nakliyeyi tehlikeye atmasına olanak tanıdığı” belirtiliyor.

Operasyon sırasında ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Husiler saldırılarının Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasında yaşanan savaşa yanıt olduğunu söylese de İran destekli saldırılarda Husiler genellikle savaşla ilgisi olmayan gemileri hedef alıyor.

On binlerce Yemenli Cuma günü İsrail'i ve onun Gazze'ye yönelik savaşını protesto etti.

Saldırılar, Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki mal ve enerji nakliyesi için hayati önem taşıyan deniz koridorundaki trafiği yarıya indirdi.

Bu hafta Husilerin fırlattığı iki seyir füzesi Aden Körfezi'ndeki bir dökme yük gemisini ateşe verdi.

Saldırıda Ukrayna ve Polonya tarafından işletilen M/V Verbena dökme yük gemisi vuruldu ve sivil bir denizci ağır yaralandı.

Bu arada CENTCOM, Liberya bayraklı, Yunanistan'a ait dökme yük gemisi Tutor'dan bir tüccar denizcinin, Çarşamba günü Husilerin saldırısı sonrasında kaybolduğunu söyledi.

2014 yılından bu yana Yemen'in başkenti Sana'yı elinde bulunduran Husiler, ABD saldırıları sonucunda askeri kayıplar yaşadıklarını kabul etmedi.

ABD Denizcilik İdaresi'ne göre Husiler kasım ayından bu yana 50'den fazla saldırı düzenleyerek üç denizciyi öldürdü, bir gemiyi ele geçirdi ve diğerini batırdı.

Ocak ayında başlayan ABD öncülüğündeki hava saldırılarında en az 16 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir