ABD: Temyiz Mahkemesi eski Başkan Trump'ın 'sus para' davasının ertelenmesi talebini bir kez daha reddetti

Yargıtay, Trump'ın “mahkemede kendini savunmak” yerine önümüzdeki haftadan itibaren seçim kampanyasına katılması gerektiğini savunan eski cumhurbaşkanının avukatlarının talebini reddetti.

REKLAM

New York Temyiz Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump'ın önümüzdeki Pazartesi günü yapılacak “sessiz duruşmanın” ertelenmesine yönelik üçüncü talebini de reddetti.

Temyiz Mahkemesi Çarşamba günü eski başkanın avukatlarının, Trump'ın “mahkemede kendini savunmak” yerine önümüzdeki haftadan itibaren kampanya yolunda olması gerektiğini savunan talebini reddetti.

Trump'ın avukatları davanın süresiz olarak reddedilmesini isterken, duruşma hakiminin görevden alınmasını ve Cumhuriyetçi adayın savunmasını ciddi şekilde engellediğini söyledikleri bazı soruşturma kararlarının iptal edilmesini de istedi.

Trump'ın erteleme talepleri üzerine Yargıtay'ın üçüncü gün süren acil duruşmalarının ardından verdiği karar, defalarca davayı erteleme girişiminde bulunan Trump için bir başka kayıp oldu.

Tarihte ilk kez eski bir cumhurbaşkanına ceza davası açıldı.

Trump'ın sessizlik davası, mahkemeye çıkması planlanan dört suç duyurusundan ilki ve eski bir başkana yönelik ilk ceza davası olacak.

Trump, 2016 seçim kampanyası sırasında kendisi hakkındaki olumsuz haberleri gizlemesine yardımcı olan eski avukatı Michael Cohen'e yapılan ödemelerin niteliğini gizlemek için şirket kayıtlarını tahrif etmekle suçlanıyor.Cohen'in faaliyetleri arasında iddiaları çürütmek için porno oyuncusu Stormy Daniels'a yapılan 130.000 dolarlık ödeme de yer alıyor. Yıllar önce Trump'la evlilik dışı seks yaptığını söyledi.

Trump geçen yıl iş kayıtlarında tahrifat yaptığı 34 suçlamayı kabul etmemişti. Daniels'la cinsel ilişkiye girdiğini reddetti ve avukatları, Cohen'e yapılan ödemelerin meşru yasal harcamalar olduğunu savundu.

Trump bu hafta iki kez temyiz mahkemesine davanın geri gönderilmesi için başvurdu ancak her seferinde reddedildi.

Trump'ın avukatları, eski başkanın görevde olduğu süre boyunca resmi eylemleri içeren kararlardan dolayı kovuşturmaya karşı dokunulmaz olduğunu savunuyor. Avukatları bu iddiayı “sessiz oda” davasında bir savunma olarak öne sürmediler, ancak sosyal medya paylaşımları da dahil olmak üzere Cohen hakkındaki bazı delillerin Trump'ın başkan olduğu döneme ait olduğunu ve Trump'ın yargılanma hakkı nedeniyle davadan çıkarılması gerektiğini savundu. özgürlük. bağışıklık.

Yargıtay bu konudaki itirazları 25 Nisan'da görüşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir