ABD, İran'dan aldığı mühimmatı Ukrayna'ya devretti

Başkent Sana da dahil olmak üzere Yemen'in büyük şehirlerini kontrol eden İran destekli Şii Husi isyancı hareketi, Kasım 2023'ten bu yana İsrail saldırısı altında olan Gazze'deki Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kızıldeniz'de seyreden gemilere saldırdı.

REKLAM

ABD ordusu, Yemen'deki İran destekli Husi isyancılara gönderilirken ele geçirilen İran'a ait küçük çaplı silah ve mühimmatın Ukrayna'ya devredildiğini duyurdu.

Geçen hafta duyurulan transfer, Ukrayna'nın mühimmat sıkıntısı yaşadığı ve ABD'deki Cumhuriyetçi Parti milletvekillerinin yeni yardımı engellediği bir dönemde gerçekleşti.

Sevkiyatta Kiev'in topçu ve hava savunma mühimmatı gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler bulunmuyor.

ABD Merkez Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, “ABD hükümeti, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne 5 binden fazla AK-47 makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği, RPG-7'ler ve 500 binden fazla 7,62 mm'lik mühimmat devretti. Bu silahlar, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne devredildi.” Rusya'dan Ukrayna'nın işgaline karşı savunmasına katkı sağlayacak. Bir tugayı donatmaya yetecek kadar malzeme var.” denildi.

CENTCOM, Mayıs 2021 ile Şubat 2023 arasında İran Devrim Muhafızları'ndan Yemen'deki Husi isyancılara nakledilen dört “vatansız gemide” silah ve mühimmatın ele geçirildiğini söyledi.

Uluslararası sularda seyreden ancak herhangi bir ülkenin bayrağını taşımayan gemiler için “vatansız gemi” tabiri kullanılıyor.

Açıklamada ayrıca, “Devlet, 1 Aralık 2023 tarihinde Adalet Bakanlığı'nın müsadere kararıyla bu mühimmatların mülkiyetini aldı.” ifadelerine yer verildi.

Başkent Sana da dahil olmak üzere Yemen'in büyük şehirlerini kontrol eden İran destekli Şii Husi isyancı hareketi, Kasım 2023'ten bu yana İsrail saldırısı altında olan Gazze'deki Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kızıldeniz'de seyreden gemilere saldırdı.

Husiler Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki gemilere saldırıyor. Bu saldırılar, nakliye şirketini tehdit eden önemli bir “uluslararası güvenlik sorunu” olarak görülüyor.

Ukrayna'ya yardım konusunda Kongre çıkmazı

Ayrıca ABD Merkez Komutanlığı açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor: “İran'ın silahlı gruplara verdiği destek, uluslararası ve bölgesel güvenliği, güçlerimizi, diplomatik personelimizi, vatandaşlarımızı ve bölgedeki ortaklarımızı tehdit ediyor. İran'ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini vurgulamak ve durdurmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. ” Söylendi.

Washington, Ekim ayında Ukrayna'ya benzer bir sevkiyat gerçekleştirmiş ve Yemen'e giden (destekli) İran güçlerinden ele geçirilen 1,1 milyon merminin Ukrayna'ya gönderileceğini açıklamıştı.

Ancak Ukrayna'ya önemli topçu ve hava savunma mühimmatının teslimatı, geçen yıldan bu yana ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından engelleniyor ve 60 milyar dolarlık destek paketi de engelleniyor.

İsyancılar ve merkezi hükümetin sorunu

İran, Yemen'de devam eden iç savaşta Husi isyancılarını destekliyor.

Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2015 yılında aldığı bir karara göre bu gruba silah satışı yasaktır.

Yemen'deki iç savaş, Husilerin başkent Sana'nın kontrolünü ele geçirip ülkenin hükümetini devirmesiyle 2014 yılında başladı.

Devrilen hükümet, Yemen'de uluslararası alanda tanınan otorite olmaya devam ediyor ve Suudi Arabistan'ın yanı sıra ABD ve İngiltere liderliğindeki bölge ülkelerinin koalisyonu tarafından destekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir