AB, ekonomik krizdeki Mısır'a mali desteği hızlandırmak için düğmeye bastı

AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu'nun yeni üyelerini belirlemek için yapılacak seçimlerin Mısır'a yapılacak yardımı geciktirme ihtimaline tepki olarak bu girişimi başlattı.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, göçmen krizi ve ekonomik sorunlarla boğuşan Mısır'a ayırdığı 7,4 milyar avroluk yardım paketinin 1 milyar avrosunu, Kahire'nin onayı olmadan hızlandırılmış bir finansman süreci başlatarak derhal geri ödemek üzere ayırdı. Avrupa Parlamentosu ve diğer bürokratik engellerin aşılması.

Avrupa Parlamentosu'nun yeni üyelerini belirlemek için Haziran ayında yapılacak seçimlerin Mısır'a yapılacak yardımı geciktirme ihtimaline karşılık AB Komisyonu'nun bu yönde bir girişim başlattığı bildirildi.

Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı Metsola'ya mektup yazdı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Mısır ekonomisinin ve mali sisteminin giderek kötüleşmesini gerekçe göstererek, bu ülkeye yaklaşık 1 milyar avroluk yardımın derhal serbest bırakılması sürecini başlatmak için Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola'ya bir mektup yazdı. .

Associated Press'in haberine göre Von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının, Gazze ve Sudan'daki çatışmaların ve Kızıldeniz'deki Husi saldırılarının ekonomik etkilerinin, zaten ekonomik açıdan zor durumda olan Mısır üzerinde giderek daha fazla baskı yarattığını kaydetti. Yardımın bir kısmının 2024 yılı sonuna kadar derhal Mısır'a gönderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

AB bütçesinden yapılacak yardım, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun onayını gerektirir. Her ne kadar AB mevzuatının 213. Maddesi kapsamında sıklıkla uygulanmasa da, bu yardım acil durumlarda KA onayı alınmadan gönderilebilmektedir.

Gönderilen mektupta AB Komisyonu Başkanı, Avrupa Parlamentosu'nun yeni üyelerine yardımın diğer kısmı hakkında onay aşamasında bilgi verilecek ve bu konuda yapılacak oylamalarda söz sahibi olacaklarının güvencesini verdi. sorun.

AB'den Kahire'ye ziyaret

Avrupa Komisyonu, 17 Mart'taki Kahire ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, kredi ve hibelerin yer aldığı mali paketle iki tarafın ilişkilerini “stratejik ortaklık” düzeyinde yoğunlaştırdığını ve bu mali paketin daha da güçlendirileceğini duyurdu. 3 yıllık bir süreyi kapsamaktadır.

Yardım paketinde neler yer alıyor?

AB tarafından yayınlanan plana göre önerilen finansmanın 5 milyar Avro'su üst düzey makrofinans kredilerinden ve 1,8 milyar Avro'su yatırımlardan oluşuyor.

AB, 600 milyon avroluk ek finansman sağlayacak ve bunun 200 milyon avroluk kısmı göç sorununun yönetilmesine tahsis edilecek.

Avrupa Birliği'nin Kahire'deki misyonuna göre paket, Arap dünyasının en kalabalık ülkesi için önümüzdeki üç yıl boyunca hem hibeleri hem de kredileri içeriyor.

Mısır'daki AB misyonundan gelen bir belgeye göre, iki taraf işbirliğini “stratejik ve kapsamlı ortaklık” düzeyine çıkararak Mısır-AB işbirliğinin çeşitli ekonomik ve ekonomik olmayan sektörlerde genişlemesinin önünü açtı.

AB Mısır'dan ne bekliyor?

AB, Afrika ve Orta Doğu'daki yoksulluk ve çatışmalardan kaçan göçmenler için önemli bir geçiş noktası olan Libya ile sınırlarını güçlendirmek için Mısır hükümetine yardım sağlayacak ve yaklaşık bir yıldır süren çatışmalardan kaçan Sudanlılara ev sahipliği yapması konusunda hükümete destek verecek. ülkelerindeki rakip generaller arasında.

Onlarca yıldır Mısır, Sahra altı Afrika'dan savaştan veya yoksulluktan kaçmak isteyen göçmenler için bir sığınak oldu. Bazıları için Mısır bir varış noktası, bir sığınak, ulaşılması en yakın ve en kolay ülkedir. Bazıları için ise Akdeniz'den Avrupa'ya tehlikeli bir geçiş yapmadan önceki son geçiş noktasıdır.

Mısır göç tehlikesiyle karşı karşıya

Mısır kıyıları, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya aşırı kalabalık tekneler gönderen insan kaçakçıları için önemli bir sıçrama noktası olmasa da, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın sınırlarının ötesine yayılma tehdidi nedeniyle Mısır, bölgeden gelen göç baskısıyla karşı karşıya.

Paket, Mısır'daki insan hakları durumu nedeniyle uluslararası hak örgütlerinin eleştirilerine hedef oldu. Uluslararası Af Örgütü anlaşmayı kınadı ve Avrupalı ​​liderlere Mısır'da meydana gelen insan hakları ihlallerine suç ortağı olmamaları çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Bürosu Başkanı Eve Geddie, açıklamasında şunları söyledi: “AB liderleri, Mısırlı yetkililerin net insan hakları kriterleri benimsemesini sağlamalıdır. Geddie, medya ve ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara ve sivil toplum üzerindeki baskılara dikkat çekti. Mısır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir