3 ilde hacker ve dolandırıcılık şebekesine operasyon! Tutuklular var: Aralarında bir oyuncu da var… – Son Dakika Türkiye Haberleri

İzmir Jandarma İl Komutanlığı ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı istihbarat ekipleri, siber suçlara ilişkin incelemeleri kapsamında Aydın ve Balıkesir illerinde İzmir merkezli bir şebekenin faaliyet gösterdiğini tespit etti.

Avukat, hakim, savcı, banka memuru, polis ve asker kılığına girerek, kurdukları sistemler üzerinden lüks villalar kiralayıp arayarak vatandaşları dolandırdıkları belirtildi.

Çok sayıda şikayeti değerlendiren jandarma ekipleri, ağın faaliyet gösterdiği İzmir, Aydın ve Balıkesir'deki adresleri tespit ederek tespit etti. Jandarma ekipleri, yapılan çalışmanın ardından teknik ve fiziki takibe başlayarak eş zamanlı operasyon başlattı.

Eş zamanlı operasyona belirtilen adreslerdeki komandolar da katıldı. Operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alındı.

VİLLADA PİTBULLLAR İÇİN VETERİNER

Operasyon kapsamında Çeşme ilçesinde lüks bir villada bulunan şüphelilerin, koruma amacıyla bahçelerinde yasaklı bir cins olan “Pitbull” cinsi iki köpeği besledikleri öğrenildi.

Jandarma ekiplerinin daha önce yaptığı incelemede bahçedeki köpekleri fark etmesi üzerine operasyona veteriner hekim getirdiği ve her iki köpeği de sakinleştiriciyle etkisiz hale getirdiği bildirildi.

Operasyon kapsamında CA ağının lideri de jandarma ekipleri tarafından tutuklandı. Çetenin elebaşı CA'nın 47 ayrı suçtan yakalama kararı olduğu ve 5 yıldır kaçak olduğu belirtildi. CA'nın sahte avukat kartı taşıdığı belirlendi.

Vatandaşları çeşitli yöntemlerle dolandırarak günde yaklaşık 5 milyon TL kazanan ağın içinde eski dizi ve filmlerde rol alan bir oyuncunun da yer aldığı ortaya çıktı.

Ayrıca 17 yaşında “Zeus” kod adlı bir hackerın da olduğu iddia edildi. Zeus kod adlı çete üyesinin, vatandaşları dolandırmak amacıyla kimlik, telefon numarası gibi bilgileri hukuka aykırı olarak elde ettiği belirlendi.

Bilgisayar korsanının bilgisayarında “Dolandırılacaklar” ve “Dolandırılacaklar” isimli dosyalar oluşturduğu ve bu dosyalarda çok sayıda vatandaşın bilgilerinin yer aldığı öğrenildi.

OPERASYON DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir, Aydın ve Balıkesir adreslerinde gerçekleştirilen operasyon drone ile görüntülendi.

Şüphelilerin Çeşme ilçesindeki adresinde yapılan aramada 23 dizüstü bilgisayar, 44 tuşlu telefon, 36 SIM kart, 2 masaüstü bilgisayar, 1 “çağrı merkezi” cihazı, 17 USB hafıza kartı, 15 sigara içmek için kullanılan eşya ele geçirildi. yaklaşık 20 gram metamfetamin, yaklaşık 35 gram yaprak esrar ve 1 adet hassas terazi ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan hacker ve diğer 10 şüpheli, sorgulanmak üzere İzmir İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Çok sayıda vatandaşı dolandırarak haksız kazanç elde eden 11 şüphelinin işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir