“14 yaşımdan beri çalışıyorum, bu adil değil!” – Cumhuriyet'ten Son Dakika Türkiye, Ege Haberleri

İzmir'deki üniversite öğrencileri, ekonomik kriz nedeniyle barınma, yeme-içme gibi birçok temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından ve öğrencilik hayatından keyif alamadıklarından şikayetçi.

Maddi sıkıntı yaşayan öğrenciler, okul harçlarını ve kira masraflarını karşılamak için okurken çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.

“ÖĞRENCİLERİN ÖNCELİKLİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM”

Barınma, yeme-içme konusunda sıkıntı yaşadığını dile getiren bir üniversite öğrencisi, “Bu devirde öğrenci olmak bence en kötü şey. Öncelikle maddi açıdan çok zor. Hem okuyorum hem çalışıyorum, tabii ki bu da öğrencilik hayatımı etkiliyor. Çünkü ikisine birden yetişmek çok zor. Her ikisinde de başarılı olmak çok zor ve öğrencilik hayatımın tadını çıkaramadım. Geçen seneye kadar yurtta kalmıştım ve yurttaki oda ve yemek koşulları zaten çok kötüydü. 6-7 kişilik bir odada kalıyorduk. Pek çok kişisel soruna neden olur. Yeme içmede de benzer sorunlar yaşanıyor. Yemek yiyemediğimiz için sağlık sorunları yaşıyoruz. Veya dışarıda yemek yemeye çok fazla para harcadığımız için çok fazla maddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu yıl eve gittim. Aynı şekilde eve döndüğümde ancak kirayı ödemek için çalıştıktan sonra eve gidip uyuyabiliyorum. Sorunu çözme olasılıkları var, aslında bunun olduğunu görebiliyoruz ama ısrarla yapılmıyor. “Çünkü öğrencilerin öncelikli olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“EKONOMİK DURUMLAR NEDENİYLE OKULU BIRAKTIM”

Maddi sıkıntılar nedeniyle okulu bırakıp ailesine destek olmak için çalışmak zorunda kaldığını söyleyen bir genç, şunları söyledi: “Ekonomik koşullar nedeniyle okulu bıraktım. Okula gidemediğim için şu anda açık ders çalışıyorum. Aileme bakmak zorundayım ve 14-15 yaşımdan beri çalışıyorum. 14-15 yaşından itibaren çalışmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Eğer ekonomik koşullar bu olmasaydı kendimi asla bu stres içinde bulamazdım. “Ben de okumak isterim” dedi.

“ÖĞRENCİLERE 2 BİN LİTRE HAZIRLAYANLARA SES VERİLMELİ”

Uygulamalı eğitimde kullanılan öğretim materyallerinin fiyatlarının çok yüksek olduğunu, kira fiyatlarındaki artış nedeniyle kendisinin de sıkıntı yaşadığını belirten diş hekimliği fakültesi öğrencisi, şunları söyledi: “Bir diş hekimliği öğrencisi olarak bugüne kadar çok şey yaşadım. zorluklar. Zaten malzemelerimizin fiyatları çok yüksek. Son zamanlarda artan kira fiyatlarıyla mücadele ediyorum. Aldığımız burs 2 bin liraydı. Öğrencileri 2 bin liradan mahrum bırakanlara karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Yani 2 bin lira kimseye yetmez. Zaten ülke olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Başta öğrenciler ve emekliler olmak üzere herkes zor bir dönemden geçiyor. “Bir şekilde bitireceğiz ama süreç bu şekilde devam ederse bizden sonraki nesil çok daha zor günler geçirecek” dedi.

“BU ŞARTLARDA ÇIKMAKTA ZORLUK YAŞIYORUZ”

Aldıkları bursların kira giderlerini karşılamaya bile yetmediğini söyleyen bir başka üniversite öğrencisi ise, “Dışarda hayat şu sıralar gerçekten çok zor. Aldığımız burs kirayı ödemeye bile yetmiyor. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Bu şartlarda açıkçası dışarı çıkmakta zorlanıyoruz. Bir yere gittiğimizde bir şeyler içmek istediğimizde cebimizde para olmuyor, dışarı çıkamıyoruz. Şu anda bir kere çıkmak bin liradan başlıyor. Aldığımız burs ne kadar? Bu konuda gerçekten isyan halindeyiz. “Burslarımızda da düzenleme olmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir