1 Mayıs'ta İstanbul'da yine gerginlik yaşandı: Polis biber gazıyla müdahale etti

Taksim'e gitmek isteyen grup, Unkapanı'nda Bozdoğan su kemerlerinin altına barikat kuran polisle karşı karşıya geldi.

REKLAM

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yaşananlar yine gergin geçti.

Saraçhane'de toplanan sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti üyeleri, buradan Taksim Meydanı'na yürümek istedi.

Grup, Unkapanı'nda Bozdoğan su kemerlerinin altına barikat kuran polisle karşı karşıya geldi.

Polis, yürüyüşü engellemek için biber gazı kullanarak sert müdahalede bulundu ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polis ayrıca Beşiktaş, Şişli, İstiklal Caddesi ve Okmeydanı'ndan Taksim'e yürümek isteyen gruplara da müdahale ederek onlarca kişiyi gözaltına aldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'un farklı noktalarından 1 Mayıs kutlamalarının simgesi olan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 210 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “1 Mayıs İstanbul Çalışma ve Dayanışma Günü'nde uyarıları dikkate almayıp Taksim Meydanı'na doğru ilerlemeye çalışan ve polislerimize saldıran 210 kişi tutuklandı.”

DİSK ve KESK Taksim'e yürümekten vazgeçti

Öte yandan Türkiye Devrimci Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), polis barikatıyla karşılaşınca Taksim'e doğru yürüyüş kararından vazgeçti.

1 Mayıs organizasyon komitesinde yer alan TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği de, polisle yapılan görüşmeler sonrasında bir sonuca varılamayan konfederasyonların kararına uyacaklarını açıkladı.

KESK Genel Sekreteri Sevgi Yılmaz, şunları söyledi: “Öyle bir şiddet kullanılıyor ki kitleyi yönlendirmek mümkün değil. Yöneticilerin bu sorumluluğu üstlenmesi şaşırtıcı. “Yürümeye çalışmak başka riskler yaratacaktır” dedi.

DİSK'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Polis barikatının önündeki hukuka aykırı engelleme ve müdahalelerin ardından DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB'nin oluşturduğu organizasyon komitesi, DİSK-KESK-TMMOB-TTB- TDB, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu'na bir açıklama yayınlıyor ve ardından etkinliği sonlandırıyor.” ifadeler kullanıldı.

Taksim'e Filistin bayrağı çelengi

Öte yandan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve sendika üyeleri Taksim Cumhuriyet Anıtı'na Filistin bayrağıyla çelenk bıraktı.

Gümüşsuyu Caddesi'nde toplanan sendikalıların da aralarında bulunduğu yürüyüş, çeşitli sloganlar atarak Taksim Meydanı'na ulaştı. Grup, 1 Mayıs 1977 olaylarında hayatını kaybedenlerin anısına ilk kez Kazancı Tepesi'ne karanfil bıraktı ve Fatiha okudu.

Mahmut Arslan ve beraberindekiler daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na gitti. Burada bir açıklama yapan Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kendileri için önemli bir gün olduğunu söyledi.

Meydan tartışmalarının, polisin, TOMA'nın, biber gazının, barikatların olmayacağı 1 Mayıs'ı özlediklerini ve hep hayal ettiklerini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu: “Bunu başarmak için büyük bir mücadele verdik. Olsaydı keşke izin verilseydi. Bugün bu meydanda olsaydık gösterimizi burada yapabilirdik ama izin verilmedi.” Aksi takdirde haklarımızı ve taleplerimizi izin verilen yerlerde yüksek sesle dile getirmek, tüm dünyaya birlik mesajı vermek bizim sorumluluğumuzdur. HAK-İŞ olarak Türkiye'nin her meydanında ve dünyanın her meydanında özgürlük, adalet ve barış isteyen işçi hareketinin sorunlarını tek tek ortaya koyuyoruz. İşçiler olarak çözüm talep ediyoruz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün mümkünse bu meydan dahil Türkiye'nin tüm meydanlarında kutlanmasını destekliyoruz.” dedi.

1 Mayıs Ankara'da

Yağışlı havaya rağmen DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi parti üyeleri Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplandı.

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şube Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Diş Hekimleri Odası'nın başlattığı çağrıyla işçiler saat 12.00'de AKM önünde toplanarak Tandoğan Meydanı'na gitti. .

İstanbul'da güvenlik tedbirleri uygulanıyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Taksim Meydanı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ekipler, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Taksim Meydanı'na giden yolları demir bariyerlerle kapattı. Ayrıca bazı noktalarda kontrol noktaları oluşturan ekipler, sivil vatandaşların meydana girişine izin vermiyor.

REKLAM

Öte yandan meydandan Tünel'e kadar İstiklal Caddesi'ne açılan tüm cadde ve sokaklar demir bariyerlerle kapatıldı. Polis ekipleri her cadde ve sokak başında nöbet tutuyor. İstiklal Caddesi'nde tüccar ve turist dışında geçişe izin verilmiyor.

Ayrıca Taksim'e giden tüm yol ve kavşaklarda trafik ekipleri hazır durumda.

Vezneciler-Gayrettepe arasındaki metro istasyonları 05.30'dan itibaren kapatıldı

Saat 05.30 itibarıyla M2 Yenikapı-Seyrantepe-Hacıosman metro hattının Vezneciler, Haliç, Taksim Meydan, Şişhane, Osmanbey, Mecidiyeköy ve Gayrettepe Zincirlikuyu metro istasyonları kapatıldı. Metro istasyonlarında yapılan anonslarda hangi istasyonların durdurulacağı veya durdurulmayacağı belirtiliyor.

Kabataş-Taksim Meydanı ile Tünel-Karaköy Meydanı arasındaki füniküler hatları ile İstiklal Caddesi'ndeki Nostalji tramvayının seferleri de kesintiye uğradı.

REKLAM

Ayrıca İETT Taksim, Tarlabaşı, Ömer Hayyam ve Tepebaşı otobüs durakları da Şişli ve Fatih istikameti dahil olmak üzere her iki tarafta kapatıldı.

Ayrıca Taksim Meydanı'nda itfaiye ve ambulans ekipleri de hazır durumda.

Mecidiyeköy ve çevresinde de alınan güvenlik tedbirleri kapsamında Taksim'e giden yollar ile bazı yollar kapatıldı.

Saraçhane'de güvenlik önlemleri

Fatih Saraçhane'de de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Saraçhane çevresindeki yollar trafiğe kapatılırken, araçlar trafik polisleri tarafından alternatif güzergahlara yönlendiriliyor.

REKLAM

Saraçhane meydanı girişinde kurulan noktalarda polis ekipleri, bu alana gidenlerin üst aramasını yapıyor. Aramanın ardından sivillerin de girişine izin verilen meydana TOMA gibi polis araçları konuşlandırıldı.

Öte yandan Unkapanı yönündeki Bozdoğan Kemeri'nin altına çevik kuvvet polisi ve TOMA'lar yerleştirildi. Unkapanı kapalı istikametine gitmek isteyenlere izin verilmiyor.

Bu arada, CHP il yönetimi ve bazı sendikaların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında kutlayacağı Saraçhane Meydanı'nda da hazırlıklar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir