zlanda souklar geliyor! ”Kar kalnl 100 santimetreyi bulabilir”

Okulların tatil olması ve ocak ayının bitmesiyle birlikte ‘kar yağışı’ ile ilgili soruşturma başlatıldı. İstanbul’a karşı yarının ne zaman geleceğini kendimize sormalıyız. Peki İstanbul’a kar ne zaman yağacak? NTV meteoroloji uzmanı Dilek Alkan merak edilen soruları yanıtladı.

“ZLANDA’YA SOĞUK GELİYOR”

Şubat ayına kadar ülkenin kar tarafının etkisinde kalacağını belirten Alkan, “Şubat ayı çok bereketli bir ay, yoğun kar yağışı olacak ama İzlanda’dan gelen çok soğuk havanın etkisinde kalacağız. Soğuk dalga İzlanda’dan Türkiye’ye geliyor.” dedi.

“KARIN KALINLIĞI 100 CM’E ULAŞACAK”

Kar yağışının doğu bölgelerde etkili olacağını ifade eden Alkan, “Doğu bölgelerde kar kalınlığının bazı yerlerde 100 santimetreyi bulması bekleniyor. Doğu bölgelerde 4 gün boyunca yoğun kar var, 100 santimetreyi bulması bekleniyor. Kayseri’de zaman zaman Erzurum’dan Hakkari’ye kadar o bölgede kar kalınlığı 60-100 santimetreyi bile bulabileceğiz.” dedi.

ANKARA VE ZMR’DE KAR YAĞACAK MI?

Sıcaklıkların Ankara ve birçok bölgede de olduğunu belirten Alkan, “Pazartesi akşamı Bolu-Konya arasında da kar bekliyoruz. Ankara’ya kar gelecek. Buna Ankara, Bolu Ege de dahil. Kara karşı bile etkili olabilir.” İzmir’de.Fırtınayı türüyle idare edecek.Salı günü Bursa, Sakarya Yaylaları ve Uluda’ya yoğun kar yağacak.

İSTANBUL’A NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Birkaç gün sonra İstanbul’da kar bekleniyor. Alkan, İstanbul’da baharda beklenen karla ilgili de incelemelerde bulundu. Alkan, “Salı günü İstanbul’da yağmur var, gece bazı şehirlere yine kar yağacak. Diğer günlerde de yağış devam edecek. 4-8 Şubat arasında İstanbul’a kar yağma ihtimali çok yüksek ama bu kar yağıyor.” ne yoğun ne de kuvvetli. Diğer etkiler henüz netlik kazanmadı. Bu arada 7-8 gün aralıklarla petrol var, bu yıllar beklediğimiz gibi olursa baraj doluluk oranını yüzde 10 etkiler.” .

Yoruma kapalı.