Zelenskiy: Polonya’ya düşen füze Ukrayna’ya ait değil

Zelenskiy

Kaynak, Getty Images

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Salı günü Polonya’ya düşen ve 2 kişinin ölümüne neden olan füzeyla ilgili olarak ülkesinin sorumluluğu olmadığını söylemiş oldu. Ukraynalı üst düzey askeri yetkililerin, füzenin Ukrayna’ya ait olmadığı mevzusunda kendisine güvence verdiğini belirten Zelenskiy, “Soruşturmaya ikimiz de dahil olmalıyız. Ukraynalı yetkililere patlama bölgesine girme izni verilmeli” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’nın Ukrayna sınırına altı kilometre mesafedeki Przewodow köyünde bir tahıl işleme fabrikasına düşen füzenin “muhtemelen” Ukrayna’nın hava müdafa füzesi bulunduğunu söylemişti.

ABD Başkanı Joe Biden da Zelenskiy’nin “Füze, Ukrayna kaynaklı değil” açıklamasına şüpheyle yaklaşmış ve “Bulgular bu yönde değil” demişti.

Rusya, Salı günü Ukrayna’nın birçok kentine eş zamanlı füze saldırıları düzenlemişti. İşgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana meydana gelen en şiddetli saldırılarda Ukrayna hava müdafa sistemleri etken hale getirilmişti.

Rusya bu saldırıları, Endonezya’nın Bali Adası’ndaki G20 zirvesi esnasında düzenlemiş ve NATO üyesi Polonya’ya füze düşmüş olduğu haberi savaşın tehlikeli bir halde tırmanabileceği kaygılarına yol açmıştı.

Fakat Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, füzenin “büyük olasılıkla” Ukrayna hava müdafa birimleri tarafınca fırlatıldığını belirterek “Aldığımız bilgiye gore bu Sovyetler Birliği döneminde yapılmış bir S-300 füzesi ve bunu Rus tarafının fırlattığına dair hiçbir bulgu yok” demişti.

Ukrayna askeri

Kaynak, Getty Images

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, BBC’ye yapmış olduğu açıklamada Polonya’nın değerlendirmesine katıldığını ve olayın muhtemelen bir Ukrayna müdafa füzesinden kaynaklandığını söylemiş oldu.

Stoltenberg, “Fakat ana ileti, nihai sorumluluğun Rusya’ya ait olduğudur. Rusya, Ukrayna’ya karşı acımasız bir muharebeye girişmeseydi bunlar olmayacaktı” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya daha gelişmiş hava savuna sistemi verme taahhüdünde bulunduğunu söylemiş oldu.

Ukrayna NATO üyesi değil sadece ittifaktan büyük oranda askeri yardım alıyor.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield da BM Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında nihai sorumluluğun Rusya’ya ait bulunduğunu söylemiş oldu.

Thomas-Greenfield “Şu ana kadar tüm ayrıntıları bilmiyoruz. Fakat bir şey kati; Rusya’nın bu gereksiz işgali ve sivil altyapıyı hedef alan son füze saldırıları olmasaydı bu trajedi yaşanmayacaktı. BM Sözleşmesi açık. Ukrayna’nın kendini her türlü müdafa hakkı var” diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı: Ukrayna’nın kısa sürede zafer elde etmesi ihtimaller içinde değil

Ayrıca ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley, ülkenin doğusu ve güneyindeki karşı saldırılarla mühim kazanımlar elde eden ve Herson’u geri alan Ukrayna’nın Rusya karşısında “erken bir zafer” elde etmesinin ihtimaller içinde görünmediğini söylemiş oldu.

Milley, “Ukrayna’nın bir zafer kazanması – ki bu Rusya’yı Kırım dahil tüm Ukrayna topraklarından çıkarmak olarak tanımlanıyor- bunun yakın bir zamanda olma olasılığı askeri açıdan yüksek değil” diye konuştu.

Mike Milley, bununla beraber Rusya’nın askeri kayıplarının siyasal bir çözümün mümkün olabileceği anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Rusya’dan yeni füze saldırısı

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın bugün birkaç kente birden tekrardan füze saldırıları düzenlediğini deklare etti.

Saldırılarda bir roket fabrikasıyla bir gaz üretim tesisinin de hedef alındığı haber veriliyor.

Rusya son bir ay içinde cephedeki kayıplarının arkasından Ukrayna’nın enerji altyapısını çökertmeyi amaçlayan füze saldırılarına yönelmişti.

Ukrayna İçişleri Bakanı: Herson’da 63 ceset bulunmuş oldu

Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirikiy, Rusya’dan geri alınan Herson’da üzerlerinde işkence izleri olan toplam 63 ceset bulduklarını söylemiş oldu.

Sekiz ay Rus işgalinde kalan kentten kaçan bazı Ukraynalılar, Rus birliklerinin öldürme, işkence ve insan kaçırma vakalarına karıştığını söylemişlerdi.

Monastirikiy, güvenlik güçlerinin 400’den fazla cenk suçu işlediğini açığa çıkardıklarını sadece kurbanları arama çalışmalarına yeni başladıklarını söylemiş oldu.

Rusya, Ukrayna’da sivillerin hedef alındığı iddialarını reddediyor.

Yoruma kapalı.