”Yüzen oteller” turizme canlılık getirdi

Mavi ve yeşilin her tonunu barındıran deniziyle devasa lüks kruvaziyerlere ev sahipliği meydana getiren Muğla, deniz yolculuğuna çıkan turistlere doğasıyla unutulmaz bir dinlence fırsatı sunuyor.

Kruvaziyerlerle Muğla’ya gelen turistler, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’yi ziyaret ederek ilçelerin zamanı ve kültürel yerlerinin yanı sıra şehir merkezini geziyor.

Gemilerden inen turistler, bilhassa yürüyüş güzergahları üstünde Bodrum’un Paşatarlası mevkisindeki begonvil çiçekleriyle süslü mavi kapılı beyaz evlerini yakından araştırma fırsatı buluyor. Bazı turistler de bisikletlerle Bodrum ilçe merkezi ve zamanı alanları gezip turlarına değişik bir coşku katıyor.

Marmaris’e gelenler ise Marmaris Çarşısı, Kaleiçi ve yat limanını geziyor. Turistler, ilçe merkezindeki zamanı ve gezinsel bölgeleri gruplar halinde ziyaret ediyor. Bazı yolcular da deniz kenarındaki restoran ve kafeteryalarda zaman geçiriyor.

– KRUVAZİYER TURİZMİ YÜZ GÜLDÜRDÜ

Muğla Kültür ve Gezim Müdürü Hüseyin Toprak, AA muhabirine, kruvaziyer turizminde 2022’de bundan önceki yıla bakılırsa vapur ve yolcu sayısında büyük bir artış görüldüğünü söylemiş oldu.

Kovid-19 salgınıyla beraber kruvaziyer turizminin durma noktasına geldiğini anımsatan Toprak, geçen yıldan itibaren ciddi hareketlenmenin yaşandığını açıkladı.

Muğla’nın kruvaziyer turizmi açısından oldukca değişik bir öneme haiz bulunduğunu özetleyen Toprak, “Yüzen oteller bilhassa Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de kent merkezlerine gelmiş olarak ciddi anlamda ekonomik katkı sağlıyor. Bölgenin zamanı ve kültürel yapılarını yakından görüyor. Kent merkezi ve müzeleri, antik kentleri gezdiler. Buralara ciddi geziler düzenlendi.” dedi.

Türkiye’nin 1484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine haiz kenti Muğla’nın kruvaziyerlerin de mühim rotaları içinde yerini aldığını vurgulayan Toprak, bu yıl kruvaziyer turizminde ciddi bir artış olacağını dile getirdi.

Muğla’nın deniz, kum, güneş üçgeninin yanı sıra son yıllarda kültür turizmiyle de öne çıktığını bundan dolayı yüzen otellerle gelen turistlerin de ilgisini çektiğini belirten Toprak, “Kruvaziyerlerle gelenler aslına bakarsan denizi oldukca fazla görüyorlar. Geldikleri yerlerde değişik bölgeleri görmek istiyorlar. Bunlar içinde kültürel deneyimler ön plana çıkmakta. Kente geçtiğimiz yıl dev gemilerle 128 bin 933 gezgin ve mürettebat gelmiş olarak zamanı ve kültür alanları ve gezinsel merkezleri gezdi.” diye konuştu.

– “2023 YILI ARTIŞ YILI OLACAK”

Marmaris Cruise Port Genel Müdürü Murat Tugay ise bu yıl gelecek kruvaziyer ve yolcu sayısında geçen yıla oranla artış beklediklerini kaydetti.

Kruvaziyerle Türkiye’ye gelen yolcu sayısını artırabilmek için her yıl yurt dışındaki mühim fuarlara katıldıklarına işaret eden Tugay, “2022’yi 15 vapur ortalama 10 bin yolcu sayısıyla kapattık. 2023 senesinde ise şu anda 42 vapur ve ortalama 35 bin yolcu gözüküyor. Dünya genelinde malum ana cruise firmalarının yine ilgisinin arttığını görüyoruz.” diye konuştu.

Kruvaziyer turizmindeki ilginin gelecek yıllarda da artmasını beklediklerini özetleyen Tugay, Marmaris’in yurt dışındaki bilinirliğinin kruvaziyer turizminde de tesirinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.