Yumaklı, Kahramanmaraş’ta konuştu; “Çiftlik hayvanları için 16 bin 700 çadır dağıttık”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremde eşini ve oğlunu kaybeden, arama kurtarma çalışmalarına katılan ve bir ara trafik kazasında hayatını kaybeden DSİ personeli Atila Örnek’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. evvel. Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen istişare toplantısına katılan Bakan İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 5 aylık süre içinde çok etkili bir organizasyonla depremin verdiği zararı gidermek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. .

16 BİN TON YEM, 16 BOUR 700 ÇADIR DAĞITTIK

Bakanlık olarak depremin olduğu ilk günden itibaren deprem bölgesinde yapılan çalışmalara değinen Bakan Yumaklı, “Bu dönemde çiftlik hayvanlarının beslenmesini sağlamak için 11 il ve yaklaşık 4 il genelinde 16 bin ton yem dağıtıldı. Yine Kahramanmaraş’ta 16 bin tona yakın yem dağıtıldı.Bu 11 ilde 700 çadır dağıtıldı.Yine Kahramanmaraş’ta 6 bin 500’e yakın çadır dağıtıldı. Bakanlığımız bu sütü süt üretim işletmelerinin elinde tutmaması ve ekonomiye kazandırılması için girişimde bulunmuş ve bir sütün işletilmesi için ilgili işletmelere yönlendirilmesi sağlanmıştır.30 Bunun yaklaşık bin tonu Ayrıca Kahramanmaraş’ta”. dedi.

ÖLÜ HAYVANLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİR.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Et ve Süt Kurumu’nun depremde zarar gören ve yaralanan besi hayvanlarıyla ilgili de alım yaptığını ve bu süreçte iddiaların önüne geçtiğini belirterek; “Kaybolan ve telef olan her hayvanın aynı hayvanla değiştirilmesi çalışmalarımızda son noktaya gelinmiştir. Bununla ilgili dağıtımlara da başlanmıştır. Bu dağıtımın zamanla kademeli olarak tamamlanmasını bekliyoruz. Yine evleri yıkılan vatandaşlarımız için malumunuz olduğu üzere.” kırsalda yıkıldı, şu anda 143 bin 261 ve Kahramanmaraş’ta 30 bin var.”Köylerde 310 evin inşaatına başladık. Çiftçilerimizin deprem nedeniyle çeşitli kayıplarını karşılamaya devam ediyoruz. Geçen yıl başvurmaya başladık ama bunu deprem parasına çevirdik ve diğer yardımlarla birlikte depremzedelerimize peşin ödedik” dedi.

Yumaklı daha sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Yerleşkesi’nde bulunan Dayanışma Kulübü’nü ziyaret ederek vatandaşlarla birlikte kutladı.

Yoruma kapalı.