Yılın son MGK toplantısı yarın yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak MGK toplantısında, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürütülen Pençe operasyonları başta olmak suretiyle birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik mevzusunun ele alınması umut ediliyor.

Pençe-Kilit ve Pençe-Kılıç operasyonlarında gelinen son aşamanın detaylı şekilde masaya yatırılması ve toplantının mühim gündem maddelerinden biri olması öngörülüyor.

Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik önümüzdeki dönemde atılması planlanan adımların da MGK gündemine gelmesi umut ediliyor.

Sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de görüşmede ele alınacak mühim başlıklar içinde yer alması, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak suretiyle tüm terör örgütlerine karşı meydana gelen operasyonların görüşmede görüşülmesi planlanıyor.

Görüşmede ele alınacak bir öteki mühim mevzunun Yunanistan’ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirileceği görüşmede, Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de internasyonal hukuktan meydana gelen haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi umut ediliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da ele alınması beklenen görüşmede, tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler başta olmak suretiyle, Türkiye’nin sulh için yürüttüğü emekler, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında Türkiye’nin ortaya koyduğu tavır ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, görüşmede ele alınacak gündem maddelerinden olması öngörülüyor.

Yoruma kapalı.