”Yenilenebilir enerji Türkiye’ye başarısı kanıtlanmış bir yol sunuyor”

Yavuz, ODTÜ İnşaat Mühendisliği, Durham University ve İZKA iş birliği ile düzenlenen “Türkiye’de Deniz Üstü Rüzgar ve Yüzer Güneş Enerjisi Çalıştayı”nda, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının kısa sürede deniz üstü rüzgar enerjisine yönelik bir hedef açıkladığını anımsattı.

Bu kapsamda, Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisinde 2035 yılı için 5 gigavatlık bir hedefinin bulunduğunu aktaran Yavuz, “İZKA olarak İzmir’in rüzgar enerjisi alanında fazlaca ciddi bir üstünlüğe haiz bulunduğunu düşünüyoruz ve bu kapsamda da çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız. Ajans olarak dileğimiz Türkiye’de iyi mi ki rüzgar enerjisi santrali 1990’lı yılların sonunda ilk kez İzmir’de kurulduysa, deniz üstünde de gene İzmir’de bunun başlangıcını yapmak.” diye konuştu.

– “YENİLENEBİLİR ENERJİ TÜRKİYE’YE BAŞARISI KANITLANMIŞ BİR YOL SUNUYOR”

Durham University Mühendislik Kısmı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ashraf Osman, ODTÜ ile yürüttükleri “Türkiye için Yüzer Hibrit Yenilenebilir Enerji Sistemleri” projesinin British Council ve TÜBİTAK tarafınca da desteklendiğini söylemiş oldu.

Projenin, Türkiye’nin her yıl yüzde 8 büyüyen enerji ihtiyacının karşılanması için bulunduğunu belirten Osman, “Türkiye, OECD ülkeleri içinde enerji ihtiyacı en fazla büyüyen ülke konumunda bulunuyor. Yenilenebilir enerji ise bu süreçte karbon salımının azaltılmasında Türkiye’ye başarısı kanıtlanmış, kendi geliştirdiği bir yol sunuyor.” diye konuştu.

Osman, bundan dolayı projelerinde Türkiye’de kombine hibrit yüzer rüzgar ve güneş santralleri için uygun yerlerin ve uygun sistemlerin belirlenmesini hedeflediklerini dile getirdi.

– “YATIRIM MALİYETLERİNDE 2040’A KADAR YÜZDE 50’YE YAKIN AZALMA ÖNGÖRÜLÜYOR”

İZKA Yatırım Tanıtım ve Destek Uzmanı Sencer Itina, ajans tarafınca karasal rüzgar enerjisindeki hedeflerin deniz üzerine de taşınmasına yönelik faaliyetlerinin karşılık bulmaya başladığını açıkladı.

Deniz üstü rüzgar enerjisinin hem bölgesel kalkınmada hem iş gücü piyasasının oluşturulmasında mühim fırsatlar sunduğuna işaret eden Itina, şunları kaydetti:

“Deniz üstü rüzgar enerjisinde yatırım maliyetleri düşmeye başladı ve bu projeler artık yapılabilir hale geldi. Bu sektörde yatırım maliyetlerinde 2040’a kadar yüzde 50’ye yakın azalma öngörülüyor. Ikimiz de Dikili ve Aliağa tarafında iki adanın kiralanması yöntemiyle bir senelik rüzgar ölçümlerinin yapılması için çalışmalarımızı hızlandırdık.”

Yoruma kapalı.