Yeni kredi ve burs miktarı belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın arkasından açıklamalarda bulunmuş oldu.

Düzce ve çevresinde 23 Kasım’da yaşanmış olan depremin tesir alanındaki esnaf ve sanatkarlara müjdeleri bulunduğunu belirten Erdoğan, “Depremden direkt zarar görüp görmediklerine bakılmaksızın bölgedeki esnaf ve sanatkarımızdan Halkbanktan Gömü ve Maliye Bakanlığı destekli kredi kullanmış olanların ödemeleri üç ay süreyle ertelenmiştir. Böylece 7 binden fazla esnaf ve sanatkarımız, 700 milyon liralık bir kredi geri ödeme yükünü 3 ay süreyle erteleme olanağına kavuşmuştur. Erteleme kararımızın Düzce’deki hak sahiplerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

YENİ KREDİ VE BURS MİKTARLARI BELLİ OLDU

Üniversite öğrencilerine de müjdeleri bulunduğunu söyleyen Erdoğan, şöyleki konuştu:

“Bugünkü son müjdemizi de üniversite öğrencilerimize vermek isterim. Yükseköğrenim öğrencilerimizin kredi burs miktarını hatırlayın, biz göreve geldiğimizde ne veriyorlardı? 45 liracık. Verdikleri buydu. Bu yıl itibarıyla lisansta 850 lira idi, şimdi bunu 850 liradan 1250 liraya çıkarıyoruz. Yüksek lisansta 1700 liraya, doktorada 2 bin 550 liraya yükseltmiştik. Ek olarak geçtiğimiz temmuz ayında daha ilkin kredi almış öğrencilerimizin geri ödemelerindeki TEFE, TÜFE oranlı güncellemelerin tamamını silerek bir tek ana para ödemesini elde eden bir düzenlemeye gittik. Böylece 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık bir maddi yükten kurtardık. Bununla kalmadık.”

2022-2023 döneminde yurt ücretlerine zam yapmayarak öğrencilerin geçen yılki fiyatlarla barınabilmelerini sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, “Gene yurtlarımızda kalan öğrencilerimize verdiğimiz beslenme yardımını da aylık 750 liradan 1800 liraya çıkardık. Hamdolsun bu yıl 850 bin kişiyle yurtlarımızda üstün dereceli barınma sayısına ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığından kredi yada burs alan 1 milyon 424 bin öğrenciye 2023 senesinde ödenecek rakamı da açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“2023 yılı kredi burs rakamını lisans öğrencilerinde 850 liradan 1250 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 1700 liradan 2 bin 500 liraya, doktora öğrencileri için 2 bin 550 liradan 3 bin 750 liraya çıkartıyoruz. Yeni kredi ve burs rakamlarının tüm öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Yoruma kapalı.