Yemen’deki petrol tesisleri İran İHA’larıyla hedef alınıyor

Ülkenin resmi haber ajansı SABA’da yer edinen habere bakılırsa, Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mubarek, İtalya’nın başkenti Roma’da bu yıl 8’incisi düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumu kapsamında ABD’nin İran Hususi Temsilcisi Robert Malley ile bir araya geldi. Görüşmede, “Tahran’ın Yemen’deki rolünün” ele alındığı kaydedildi.

Yemenli Bakan Bin Mubarek, “Tahran’ın Husi milislerine verdiği desteğe ve Husilere başta İHA’lar olmak suretiyle İran silahlarının gönderilmeye devam etmesine” dikkati çekti.

Bunun Yemen’deki krizi şiddetlendirdiğini, bölgedeki güvenliği, barışı, internasyonal denizciliği ve petrol arzını tehdit ettiğini söyleyen Bin Mubarek, “Yemen’deki petrol tesisleri ve tankerleri, İran İHA’larıyla hedef alınıyor.” ifadesini kullandı.

Bin Mubarek, “Husi milislerin bununla Yemen halkına ekonomik kuşatım uygulamayı ve ülkedeki insani krizi şiddetlendirmeyi amaçladığını” altını çizdi.

İran ve Husiler’den mevzuya ilişkin hemen hemen izahat yapmadı.

– Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Yemen’deki İran destekli Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin yönetimsel merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı’nı, 9 Kasım’da da Kuna Limanı’nı hedef almıştı.

Husilerden meydana getirilen açıklamada, “Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için ufak bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik.” ifadesi kullanılmıştı.

Hücum, internasyonal düzeyde kınanırken Husilere gerilimi tırmandırmama ve bu tür saldırılara son verme çağrıları yapılmıştı.

Yoruma kapalı.