Yargıda dikkat çeken düzenleme! Aile hekimi gibi herkesin bir aile avukatı olacak

AK Parti, Türkiye Yüzyılı konsepti ile yeni seçim beyannamesinin hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda aile hekimliği gibi aile avukatlığı uygulamasına geçilmesi, adli kolluğun Hakkaniyet Bakanlığı’na bağlanması, 13 bin yeni başat alınması gibi projeler üstünde duruluyor. Beyannamede yargıya ilişkin vatandaşı rahatlatacak, düzeltim durumunda düzenlemelerin yer alması umut ediliyor.

ADLİ KOLLUĞA YENİ DÜZEN: Adli kolluk Hakkaniyet Bakanlığı’na bağlanacak. Bu alanda vazife meydana getirecek polisler akademilerde hususi eğitim alacak. Soruşturma, kanıt toplama, vakaları yorumlama gibi mevzularda eğitilecek. Mesela katliam gibi belli bir mevzuda uzmanlaşacak.

SABAH BASKINI OLMAYACAK: Kamuoyunda tepki çeken konulardan önde gelen sabahın erken saatlerinde ev baskınlarına “Ev bir devlettir, kimse işgal edemez” sloganı ile çekidüzen verilecek.

EŞİTLENECEKLER: Avukatların da başat ve savcılar ile aynı haklara haiz olmaları için adım atılacak. Böylece senelerdir tartışılan, sadece hayata geçirilemeyen bir mevzu da çözülmüş olacak.

AİLE AVUKATI: Aile hekimi gibi herkesin bir aile avukatı olacak. Yurttaş, her türlü hukuksal sıkıntıda avukatlarından yardım alacak. Parayı ise devlet ödeyecek. Yargının iş yükünün büyük kısmı, dilekçe ile bile kapanabilecek bir olayın vatandaşların haklarını ve hak arama yollarını bilmediği için uzamasından kaynaklanıyor. Aile avukatları ile bununla birlikte yargının iş yükü de büyük oranda rahatlayacak.

KAMU HİZMETİ: Toplumda cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için en minik cezalara bile bir yaptırım uygulanacak. Ertelemeye giren suçları işleyenler kamu hizmetinde çalıştırılacak. Mesela okul, cami temizliği, huzurevlerinde emek verme gibi.

BİLİRKİŞİ MERKEZDEN ATANACAK: Bilirkişilik mesleğe dönüşecek. Bilirkişi atamaları merkezden online yapılacak.

13 BİN YENİ HÂKİM ALINACAK: Başat sayısı 10 binden 23 bine çıkacak.

HUKUK FAKÜLTESİ KONTENJANLARI DÜŞÜRÜLECEK: Hukuk fakülteleri kontenjanları azaltılacak. Böylece daha başarı göstermiş gençler arasından seçim yapılmış olacak.

KADASTRO VE MİRAS DAVALARI: Kadastro ve miras davaları fazlaca uzun sürüyor. 30-40 yılı kabul eden davalar da bulunuyor. Bu davalarda süreç kısaltılıp hızla karar alınmasına ilişkin düzenlemeler yapılacak.

Yoruma kapalı.