WHO: 2030’a kadar 500 milyon kişi hareketsizlik kaynaklı sağlık sorunları yaşayacak

tv izleyen biri

Kaynak, Getty Images

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk kere hareketsizliğin tesirleri üstüne küresel bir rapor hazırladı.

Bugün piyasaya çıkan rapora bakılırsa hükümetler bu mevzuda tutumlarını değiştirmezse 2020-30 yılları aralığında fizyolojik hareket eksikliği sebebiyle kalp sorunları, aşırı kiloluluk ve diyabet benzer biçimde hastalıklara yakalananların sayısı ortalama 500 milyon olacak.

Bunun sağlık sistemlerine maliyeti ise senelik 27 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Bunun yaratacağı iş yükünün, öteki hastalara verilen hizmeti de yavaşlatacağı düşünülüyor.

WHO’nun 194 ülkeden derlediği verilerle hazırladığı rapor, ülkelerin vatandaşlarını harekete teşvik etmekte yetersiz kaldığını gösteriyor.

WHO’ya bakılırsa ülkelerin yarısından azının fizyolojik aktivite politikası var. Bu politikaları uygulamaya da geçirmiş ülkeler ise yüzde 40’ın altında bir orana haiz.

Teşkilat, ülkelerin yalnızca yüzde 30’unun tüm yaş grupları için fizyolojik aktivite kılavuzu bulunduğunu tespit etti.

İnsanları hareket etmeye teşvik eden bisiklet yolları ve güvenli kaldırımlar benzer biçimde yapıların ise ülkelerin yüzde 40’ında mevcut olduğu görüldü.

Bulgulara dair bir izahat icra eden WHO Genel Sekreteri Dr. Adhanom Ghebreyesus “Daha çok ülkenin insanları adım atma, bisiklet, spor ve öteki fizyolojik aktivitelere teşvik etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Rapora bakılırsa pek fazlaca ülkede, halkı harekete teşvik etmek için meydana getirilen toplu etkinlikler de Covid-19 pandemisi sebebiyle son iki yılda sekteye uğradı.

WHO Fiziksek Aktivite Birimi Başkanı Fiona Bull ise bu raporu hazırlarken bir çok ülkede bisiklet yolları, parklara erişim ve yaya yolları benzer biçimde bazı mühim unsurların verilerinin bulunmadığını fark ettiklerini söylemiş oldu:

“Bu bir kısır döngüye yol açabiliyor. Bu mevzuda veri olmayınca takip ve hesap verilebilirlik de olmuyor, bunun sonucunda siyaset geliştirilmiyor ve yatırım yapılmıyor.”

Yoruma kapalı.