Uzak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık

Bakan Muş, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup iş birliğiyle kentteki bir otelde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Ege Ekonomik Forum’a onur konuğu olarak video bildiri yöntemiyle katıldı.

Küresel ekonominin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Muş, enflasyonun salgın öncesine gore oldukça yüksek seyrettiğini, sıkılaşan mali politikalar, Rusya ve Ukrayna Savaşı, salgının tedarik zincirleri üstündeki yansımalarının küresel ekonomik görünümü negatif etkilediğini söylemiş oldu.

Muş, enerji tedarikine ilişkin problemler ve yüksek seviyelerde seyreden enerji fiyatlarının giderek daha mühim bir mevzu haline geldiğini kaydederek, “Bunun sonucunda enflasyon artmakta, enflasyonu denetim altına almak adına merkez bankalarınca uygulanan sıkı para politikaları da küresel bağlamda ekonomik büyümedeki ivme kaybını derinleştirmektedir. Bu çerçevede küresel ekonomide büyümenin, ticaretin yavaşladığı bir durgunluk dönemine girdiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki dönemde parasal sıkılaşma politikalarının ne şekilde yürütüleceği, Ukrayna’daki cenk ve başta Çin’de olmak suretiyle pandemiyle ilgili devam eden arz yönlü engellemeler küresel ekonominin belirleyicisi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomide son yıllarda pandemi ve jeopolitik gelişmelere bağlı gelişen konjonktür ile iklim değişikliği ve dijitalleşmenin getirmiş olduğu yapısal dönüşümün küreselleşmenin paradigmalarını da değiştirdiğini dile getiren Muş, tedarik zincirlerinin çeşitlenmesi ve bölgeselleşmenin yanı sıra sıhhat, müdafa endüstri, kontakt teknolojileri ve besin benzer biçimde eleştiri sektörlerde stratejik otonominin sağlanması hedeflerinin ön plana çıktığını söyledi.

Bakan Muş, döngüsel ekonomiye geçiş, yenilenebilir kaynakların enerji üretimindeki rolünün merkezileşmesi, üretim ve tüketim süreçlerindeki karbon emisyonlarının minimize edilmesinin iktisat politikalarının temel hedefleri arasına girdiğini vurgulayarak, şöyleki konuştu:

“Tüm bu gelişmelerin gölgesinde geldiğimiz noktada küreselleşme sürecinin bitmediği sadece biçim ve boyut değiştirdiğini görüyoruz. Her dönüşümde olduğu benzer biçimde bu da elbet sıkıntılı ve sancılı bir süreç. Sadece şunu açıklıkla vurgulamak isterim ki taşımış olduğu tüm güçlüklere rağmen küresel ekonomideki bu köklü dönüşüm Türkiye’nin ekonomik sıçrama hedefleri bakımından fazlaca eleştiri fırsatları da bünyesinde barındırıyor. Ülkemiz bu fırsatlardan en fazla faydayı sağlayabilmek için lüzumlu tüm altyapı ve donanıma haiz. Ikimiz de bu süreçte hedefimize en süratli ve güvenli şekilde ulaşmak için önlemlerimizi alıyoruz. Böylesi bir atmosferde Türkiye’nin gelişmesine ve büyümesine katkı elde eden iş insanlarımıza verdiğimiz destek sunar ve yürüttüğümüz fazlaca yönlü emekler yardımıyla küresel ekonomideki negatif tesirleri en aza indiriyor, ülkemizin küresel ekonomideki rolünü güçlendirmek için çalışıyoruz.”

– “UZAK ÜLKELER STRATEJİSİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Enerji, altın ve emtia fiyatlarında yaşanmış olan sert artışın dış tecim dengesine negatif yansıdığını belirten Muş, ihracatın sürdürülebilir artışı için bakanlık olarak destek mekanizmaları da dahil olmak suretiyle siyaset ve araçları olabildiğince çeşitlendirdiklerinin altını çizdi.

Muş, bu kapsamda bilhassa Türkiye’yi dünya tedarik zincirlerinin tekrardan yapılanması sürecinde merkezi bir konuma yerleştirmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Bu çerçevede ihracatımızın menzilini çoğaltmak ve dünyanın en büyük pazarlarındaki payımızı yükseltmek için Uzak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık. Bu stratejimizle belirlediğimiz 18 uzak ülkeye ihracatımızı 4 katına çıkartarak ülkemizin ihracatına senelik ilave minimum 60 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

-“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI ODAĞA TAŞINDI”

Bakan Muş, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini hayata geçirmenin küresel bir seferberliğe dönüştüğü yeni dönemde iklim değişikliğiyle savaşım alanındaki çalışmaların Türkiye’nin tecim politikasının da odağına taşındığını dile getirdi.

Yeşil ve dijital dönüşüm sürecine dikkati çeken Bakan Muş, şunları kaydetti:

“İhracatımızda rekabetçiliğin sürdürülmesi, küresel kıymet zincirlerindeki konumumuzun güçlendirilmesi ve direkt yatırımlardan aldığımız payın artırılması için tüm sektörlerimizin dünyadaki yeşil ve dijital dönüşüm sürecine uyumu büyük ehemmiyet teşkil ediyor. Bunun bilinciyle ikimiz de hususi sektörle istişare halinde Yeşil Mutabakat Fiil Planı’nı hazırladık. Planda yer edinen kapsamlı eylemlere yönelik çalışmalarımızı enerji, finansman, teknoloji ve tekstil, inşaat, çimento, çelik benzer biçimde sektör alanlarında kurduğumuz 20 uzmanlık emek harcama grubu altında kamu, {özel sektör}, sivil cemiyet kuruluşları ve akademi iş birliğiyle geniş paydaşlı olarak yürütüyoruz.”

Bakan Muş, Yeşil Mutabakata uyum sürecini, Türkiye’de üretim altyapısının inovasyon ve dijitalleşme yönüne evrilmesiyle yeni ekonomik modeller ve istihdam odaklarına olanak sağlayacak bir fırsatlar bütünü olarak gördüklerini aktararak, bu çerçevede iklim değişikliğiyle savaşım ederken doğayla uyumlu, kaynakların etkin ve verimli kullanıldığı, değişen teknolojinin yoğun ve katma kıymeti yüksek bir ekonomik modele geçiş için çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

– DİĞER KONUŞMACILAR

Forumun açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de uygarlığın önündeki temel probleminin doğayla uyumlu bir küresel ekonominin iyi mi inşa edileceği bulunduğunu belirterek, forumun “geleceğin sinyalleri” başlığını taşımasının son aşama kıymetli bulunduğunu söylemiş oldu.

İzmir’in kuruluşun ve kurtuluşunun şehri bulunduğunu kaydeden Soyer, İzmir İktisat Kongresi’nin 100. senesinde düzenleyecekleri İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmalarını söyledi.

İzmir Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de gelecek dönemde, iktisat politikalarının ve ticari tercihlerin yenilendiği bir sürecin devam edeceğini ifade ederek, “Geleneksel pazarların değişmiş olduğu, tedarik zincirlerinde alternatifli seçeneklerin arttığı bu süreçte atak davranarak manevra kabiliyetimizi korumamızın gerekliliğine vurgu yapmak isterim.” ifadelerini kullandı.

Ege Bölgesi Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Yorgancılar ise geleceği doğru okuyarak buna gore adımlar atmanın önemine dikkati çekerek, nitelikli iş gücü için eğitimin önemine işaret etti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam da forumda birer konuşma yapmış oldu.

Bugün, “Yeşil İhracat: Yeni Bir Ekonomik Gelişme Stratejisi”, “Yeşil Dünyanın Anahtarı: Yeşil Enerji” ve “Değişen Üretim DNA’sı” oturumlarıyla devam edecek forum, yarın düzenlenecek “Geleceğe Bir Adım Önde Olmak: Metaverse ve Dijital Gelecek”, “Daha İyi Bir Dünya İçin Tesir Yatırımları”, “Ziraat Meydanı” oturumları ile sona erecek.

Yoruma kapalı.