Üniversiteye başlayan Hollanda Prensesi Amalia güvenlik nedeniyle evi terk edemiyor

Üniversiteye başlayan Hollanda Prensesi Amalia güvenlik nedeniyle evi terk edemiyor

Kaynak, EPA

Yusuf Özkan, Lahey

Hollanda Kralı Willem-Alexander, bir süreden beri kabahat örgütlerinin hedefinde olduğu belirtilen, tahtın kendisinden sonraki varisi, 18 yaşındaki veliaht Prenses Amalia’nın, “güvenlik nedeniyle” evinden çıkamadığını deklare etti.

Kraliçe Maxima da, Amsterdam Üniversitesi’nde siyaset, hukuk ve psikoloji eğitimine başlayan Prenses’in, tehditler yüzünden başkentteki talebe evinde yaşamadığını söylemiş oldu.

Hollanda’da piyasaya çıkan De Telegraaf gazetesi, geçen ay savcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uyuşturucu bağlantılı kabahat örgütlerinin Prenses Amalia ve Başbakan Mark Rutte’yi hedef alması nedeniyle bu adların etrafındaki güvenlik çemberinin genişletildiğini duyurmuştu.

Hollanda Kralı Willem-Alexander ve Kraliçe Maima, İsveç’e gerçekleştirdikleri resmi ziyarette düzenledikleri basın toplantısında, bir sual üstüne, Prenses Amalia’nın Amsterdam’da yaşamadığını ve güvenlik nedeniyle Lahey’deki evinden çıkamadığını deklare etti.

Kraliçe Maxima, Amsterdam’da üniversite eğitimine başlayan ve bu kentte bir talebe evinde kalacağını açıklayan Prenses’in, öteki okul arkadaşları benzer biçimde bir talebe yaşamı olmadığını söylemiş oldu.

Amalia’nın Amsterdam’da yaşamadığını ve evden çıkamadığını söyleyen Kraliçe, “Çocuğunuzun bu şekilde yaşadığını görmek asla hoş değil” dedi.

“Ayakta kalmasıyla gurur duyuyorum”

Kral ve Kraliçe, zorluklara karşın Prensen Amalia’nın sınıfını geçeceğine inanıyor. Kraliçe Maxima, “Bence o fazlaca yürekli. Şunu dürüstçe söyleyeyim, onun ayakta kalmasıyla hakikaten gurur duyuyorum” dedi.

Kral Willem-Alexander da kızıyla ilgili durumu “Bunu tanım edemem, hakikaten fazlaca zor” diye değerlendirdi.

Başbakan Mark Rutte Hollanda medyasına bunun “korkulu bir haber bulunduğunu söylemiş oldu.

Tehdit ve güvenlik önlemleri mevzusunda izahat yapmaktan kaçınan Hollanda Başbakanı, Prenses Amalia için fazlaca mutsuz ve tehditler mevzusunda endişeli bulunduğunu altını çizdi.

Hakkaniyet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, Amalia’nın bu kadar yoğun şekilde korunmasını “korkulu bulduğunu” söylemiş oldu.

Yeşilgöz, “Güvenlik hizmetlerimizin, Amalia’nın güvenliğin sağlamak için gece gündüz sıkı bir halde çalıştığını güvence ederim” dedi. 

De Telegraaf gazetesinde, 17 Eylül’de piyasaya çıkan haberde, Prenses Amalia ve Başbakan Rutte çevresindeki güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığını duyurmuştu.

Gazete, uyuşturucu ile bağlantılı “makro mafyanın”, Prenses Amalia ve Başbakan Rutte’yi kaçırmakla tehdit ettiğini öne sürmüştü. Gazeteye bakılırsa, bu durumdan oldukça kaygı duyan savcılık, her iki isimle ilgili güvenlik önlemlerinin arttırıldığını yazmıştı.

Savcılık, haberlere ilişkin izahat yapmaktan kaçınmıştı.

Yoruma kapalı.