Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Filmleri Festivali’nde yarışacak adaylar açıklandı

Kıymetli sanatçı Neşet Ertaş anısına, 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı Festival Başkanı Faysal Soysal, Festival Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Lutfi Şen ve Jüri Üyesi Hande Soral tarafınca açıklandı.

58 ülkeden 522 kısa filmin başvurduğu festivalde ana yarışma seçkisinde 3 yapıma ödül taktim edilecek. En iyi film ödülü 30 bin TL, Hususi jüri ödülü 15 bin TL, mansiyon ödülü 10 bin TL olarak belirlendi. İnsani Bakış belgesel seçkisinde yer edinen filme 15 bin TL değerinde en iyi belgesel ödülü takdim edilecek. Festivalin Fono Film kategorisinde 30 bin TL ödül verilecek, 40 senelik hatır seçki kategorisinde yer edinen bir filme de Neşet Ertaş adına dostluk ödülünü de takdim edeceğiz. Festival kapsamında Onur Ödülünü beyaz perdenin duayenlerinden Ayla Algan ve 60 senelik kariyerine sayısız film sığdıran dostlukla sevgimizi kazanan Türk sinemasının yıldız oyuncusu Yusuf Sezgin’e verilecek.

“FESTİVALDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM”

6 aydır yoğun çalışan bir ekip bulunduğunu belirten Festival Başkanı Faysal Soysal, “Ekip arkadaşlarıma teşekkür etmek isterim. Dostluğu Anadolu topraklarında harmanlayıp evrensel formlarla dünyaya ulaştıran sanatçılarımızla yad etmek istiyoruz. Bu vesileyle bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli mirasını Anadolu’da abdallık formu üstünden insanlık sevgisi ve aşk üstünden devam ettiren ve vefatının 10. Senesinde Neşet Ertaş anısına devam ettiriyoruz” dedi.

“FESTİVAL ANADOLU’DAKİ DOSTLUK MAYASINDAN DOĞDU”

Festival Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Lutfi Şen, “Festival Anadolu’daki dostluk mayasından hayata merhaba dedi. Bu dostluk mayası daha başlamadan bizi Kızılay ile buluşturdu. Anadolu’da inanılmaz bir dostluk mayası var fakat bu maya gittikçe yıpranıyor ve insanlık daha iyi bir yere gitmiyor. Gelişen teknoloji insanlığın kendi kendisi ile yok etmesini sonlandıracak bir girdaba dönüşmüş durumda. Buna Anadolu’daki görkemli dostluk mayasının çomak sokabileceğini düşünmüştük. Tam bu sebeple her yıl Anadolu’nun mühim bir şairini, entelektüelini adayarak sürdürüyoruz. Bu mayayı çocuklarımıza iyi mi taşıyabiliriz. Bunu tüm dünyaya taşıyarak yapabiliriz” dedi.

Yoruma kapalı.