Ulaştırma, Tarım ve Milli Savunma bakanlıklarının 2023 bütçeleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Genel Kurulda, bütçe üstündeki konuşmaların peşinden soru-cevap kısmına geçildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yap-işlet-devret projelerine ilişkin eleştirilere değinerek “Yap-işlet-devret projeleri fizibilitesi uygun projelerde, tamamen yatırım maliyetinin işletme süresi içinde geri dönüşü için uygulanan bir finansal modeldir. Doğrusu burada, Şimal Marmara Otoyolu örneğinden gidersek tam 8 milyar dolarlık bir proje. Bunu yapabilecek kabiliyette olan firmalar için bir ihale yapıyorsun, burada bir yarışma oluyor, birden fazla teklif geliyor. Bu sözleşmede bunların hepsi belli.” diye konuştu

Bu model yardımıyla Anadolu’da büyük projeleri hayata geçirdiklerini belirten Karaismailoğlu, “29 bin kilometrelik bölünmüş yol… Bu, finansal modellerle bütçemize ilave gelirler getirerek oldu. Bunun da finansal modelinin tüm ayrıntıları belli. Bugün Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu geçişlerin yüzde 90’ı yapılamayacaktı. Siz istediğiniz kadar feribot koyun, buradan en fazla geçirebileceğiniz vasıta 10 bindi. 80 bin aracı nereden geçirecektiniz?” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ülke genelinde 184 toprak, nebat ve sulama suyu çözümleme laboratuvarı bulunduğunu belirtti.

Kahramanmaraş’ta Adatepe Barajı’nın 2013 senesinde tamamlandığını özetleyen Kirişci, “Adatepe Sulaması birinci kısım 2023, ikinci kısımsa 2024 senesinde tamamlanmış olacaktır.” dedi.

Bakanlıkta KPSS sonuçlarına bakılırsa bu yıl 1800 sözleşmeli personel istihdam edildiğini kaydeden Kirişci, 1200 sözleşmeli personel alımı için de sürecin devam ettiğini söylemiş oldu.

Vahit Kirişci, Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesine bakılırsa verilen desteklerin gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 1’inden azca olmaması icap ettiğinin hükme bağlandığını ifade ederek, “Bütçeden tarıma ayrılan kaynak yalnız nakit tarımsal destek sunar değildir. Toprak Mahsulleri Ofisinin alımları, kredi sübvansiyonu, ihracat desteği, tarımsal sulama, toplulaştırma ve öteki yatırımlar benzer biçimde birçok kalemden tarıma kaynak sağlıyoruz. Türkiye, 2021-2023 döneminde çiftçilerimize gayrisafi yurt içi hasılaya bakılırsa tarıma ayrılan destek oranında her yıl yüzde 1’in üstünde destek elde etmiştir.” diye konuştu.

– “KİMYASAL OLMADIĞI RAPORU ELİMİZDE”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “şehit olan Alevi askerin cenazesine katılım sağlanmadığı” iddiasını gösterdiği fotoğrafla yalan olduğunu beyan etti. Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinde dini, etnik, mezhepsel bir fark asla söz mevzusu değil.” ifadesini kullandı.

Kimyasal tabanca iddialarına ilişkin soruşturma açılması yönündeki söylemlere ilişkin Akar, “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak egemen, bağımsız bir devletiz. Kendi kendimizi denetim etme, değerlendirme kapasitesine sahibiz. Dışarıdan kimseyi kabul etmeyiz.” dedi.

Bazı milletvekillerinin “kimyasal tabanca” iddialarına ilişkin “önyargılı ve yargı verici” söylemlerde bulunduğunu dile getiren Akar, “Her şeye karşın, ne olur ne olmaz diye 24 Kasım’da bir kurul teşkil ettik. Gitti incelemelerini, ölçümlerini yapmış oldu. Verileri Sıhhat Bakanlığı laboratuvarına verdiler. Bunların hiçbirinde hiçbir şekilde kimyasal olmadığı raporu elimizde.” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının peşinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kurumlarının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Yoruma kapalı.