Ukrayna kendine ait olanı geri alacak

Zelenski, gece saatlerinde yayımladığı günlük görüntülü mesajında, ülkesinde Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü hatırlattı.

Rus ordusunun, Ukrayna’da devam eden savaştaki inisiyatifi ele geçirmek için yeni bir girişimler hazırladığını iddia eden Zelenski, “Her gün ve her gece düşmanın potansiyelini azaltmak için hareket ediyoruz.” dedi.

Ortak ülkeleri Ukrayna’ya tabanca yardımını hızlandırmaya çağıran Zelenski, “Bugün İngiltere’den güzel bir örnek oldu. Yeni bir müdafa yardım paketi açıklandı. Tam da gereksinim duyulan şeyler. Tanklar, öteki zırhlı araçlar, toplar.” ifadesini kullandı.

Ülkesinin toprak bütünlüğünün tekrardan sağlanması için savaşım verdiklerini vurgulayan Zelenski, şu şekilde devam etti:

“Inanırım ki Ukrayna bayrağı Donetsk Havaalanına, Donetsk’e ve Donbas’ımızın öteki kent ile köylerine ve geçici olarak işgal edilmiş öteki bölgelere geri dönecek. Geçici anahtar bir kelimedir. Ukrayna kendine ait olanı geri alacak.”

– DNİPRO SALDIRISINDA ÖLENLERİN SAYISI 40’A ÇIKTI

Zelenski konuşmasında, Rus ordusunun, iki gün ilkin Ukrayna’nın Dnipro kentindeki bir konuta roket saldırısı düzenlediğini, hücum sonucu yaşamını kaybeden sivillerin sayısının 40’a kadar yükseldiğini söylemiş oldu.

Saldırıda ölenler içinde 3 çocuğun bulunduğunu kaydeden Zelenski, 22 kişiden haber alamadıklarını, yıkıntı alanında arama ve kurtarma çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Zelenski, Rus ordusunu Ukrayna’da sivillere yönelik saldırılar düzenlemekle suçladı.

– KREMLİN, DNİPRO’YA GERÇEKLEŞTİRİLEN FÜZE SALDIRISIYLA İLGİLİ SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ

Öte taraftan, Dnipro’daki saldırıyla ilgili bir izahat meydana getiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rus ordusu yerleşim binalarına yada toplumsal altyapı tesislerine hücum düzenlemiyor.” demişti.

Yoruma kapalı.