Twitter skandalı derinleşiyor! Tüm oklar FBI’yı işaret ediyor

Musk’ın reteweet yapmış olduğu gazeteci Shellenberger, Twitter Dosyaları 7. Kısım’da, FBI San Francisco Hususi Ajanı Elvis Chan’ın, Twitter yöneticileri üstünde baskı kurarak Hunter Biden dosyası başta olmak suretiyle bazı mevzularda yönlendirme halletmeye çalmış olduğu şeklinde paylaşımlarda bulunmuş oldu.

Shellenberger, tweet serisinde, “2020’nin tamamı süresince, FBI ve öteki kolluk kuvvetleri, Yoel Roth’u Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili raporları bir Rus ‘hackleme ve sızdırma’ operasyonu olduğu nedeni öne sürülerek reddetmesi için onlarca defa hazırladı.” ifadesini kullandı.

FBI ve benzer haber alma çevrelerinin veri paylaşımı yönündeki baskılarına Twitter yöneticisi Roth’un direnmeye çalıştığını belirten Shellenberger, başka bir Twitter yöneticisinin “haber alma topluluğunun firmanın daha çok informasyon paylaşmasını istediğini” belirten bir e-posta yazışmasının ekran görüntüsüne yer verdi.

Belgeler, New York Post’un, Hunter Biden’ın şüpheli denizaşırı iş anlaşmalarıyla ilgili 14 Ekim 2020 tarihindeki makalesini yayınlamasından saatler ilkin bir FBI ajanının Roth ile temasa geçtiğini gösterirken, Twitter’ın söz mevzusu makaleye engelleme uygulaması mevzusunda ipuçlarını ortaya koydu.

Shellenberger, 13 Ekim 2020 gecesi hususi bir tek yönlü yazışma kanalı vesilesiyle Twitter yöneticisi Yoel Roth’a ve minimum bir kişiye 10 belge göndererek, Roth ve meslektaşlarından belgeleri aldıklarını doğrulamalarını istediği bir belgeyi paylaştı.

Michael Shellenberger, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in bir defasında FBI’ın Feysbuk’la iletişime geçerek 2022 seçimleri öncesinde “Rus propagandası” mevzusunda uyarıda bulunduğunu söylediği videoyu da paylaştı.

FBI HUNTER BİDEN KONUSUNDA YABANCI NÜFUSA DAİR KANIT İSTEDİ

Bağımsız gazeteci Michael Shellenberger, ifşa serisinde, Hunter Biden’ın yurt dışı ticari ilişkilerinin ifşa edilmesine neden olan dizüstü bilgisayarındaki bilgilerin ele geçirilmesiyle ilgili Twitter’dan onlarca defa yabancıların müdahalesi mevzusunda kanıt istediğini beyan etti.

Twitter Dosyaları 7. Kısım paylaşımlarında, Twitter yöneticilerinin “onlarca defa” platformda “oldukca azca” Rus faaliyeti bulunduğunu belirttiklerine dikkati çekildi.

Gazeteci, Twitter yöneticilerinin yasal yollar haricinde paylaşmayacaklarını söyledikleri bazı detayları FBI yetkililerinin ısrarla istemeye devam ettiklerini altını çizdi.

Shellenberger, FBI görevlisi Chan’ın Temmuz 2020’de, yaklaşan seçimlere yönelik tehditler hakkında informasyon paylaşabilmesi için Twitter yöneticileri için geçici olarak “Fazlaca Gizli saklı” güvenlik izinleri ayarladığını ortaya koyan e-postaya da kanıt olarak yer verdi.

Elon Musk son iki haftadır, Twitter’in kurum içi belgeleri araştıran ve Twitter’da paylaşan bir grup gazetecinin bu ifşalarını destekliyor.

Musk ve bağımsız gazetecilerin, “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasal görüşleri sebebiyle muhafazakarları kasıtlı olarak susturduğunu kanıtlama çabası olarak değerlendiriliyor.

Yoruma kapalı.