Türkolog Kartallıoğlu: Lübnanlı Türkmenlere sahip çıkmalıyız

AA’nın yapmış olduğu haberler, dikkatleri, dillerini koruyarak varlıklarını devam ettirmeye çalışan Lübnanlı Türkmenlerin üstüne çekmeye devam ediyor.

Asırlardır Lübnan’ı yurt edinen Türkmenler, kuşaktan kuşağa aktarılan varlıklı sözlü kültür mirasını ve dillerini yitirmek istemiyor. Sadece günümüzde okullaşmanın ve Lübnanlı Araplarla entegrasyonun artması sebebiyle Türkmen çocuklar, Türkçeyi unutma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bekaa Vadisi ile Trablusşam’ın kuzeyinde bulunan Türkmen köylerini ziyaret eden Türkolog Kartallıoğlu, Lübnan’daki Türk varlığının devam etmesini sağlamak amacıyla ne benzer biçimde kültürel ve ilmî emekler yapılabileceğini yerinde gözlemledi.

Bekaa’daki Duris Belediyesinde Türkmen Meclis Üyesi Ali Gorli eşliğinde buralardaki Duris, Şeymiye, Hadidiye, Addus ve Nanaiyye köylerini ziyaret eden, ülkenin kuzeyindeki Akkar şehrine bağlı Kavaşra (Türkçe adı Göçerli) ve Aydamon’daki evlere konuk olan Kartallıoğlu, bununla beraber getirmiş olduğu yazma başörtüsü, ay yıldız işlemeli tespih, Türkçe hikâye kitapları ile defter ve kalem benzer biçimde armağanları dağıttı.

Sokaklarda karşılaşmış olduğu Türkmen çocuklarıyla hatıra fotoğrafları çektiren ve onlarla ayaküstü Türkçe hikâyeler okumaya çalışan Kartallıoğlu, bu evlatların Türkiye ve Türklere gösterdikleri yoğun ilgi karşısında duygusal anlamış olur yaşadı.

– “TÜRKÇE ÖĞRETMEN SAYISINI ARTIRMALIYIZ”

Konuk olduğu Türkmen evlerinde “horafa” adında olan eski halk hikâyelerini de dinleme fırsatı gören Kartallıoğlu, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, YEE olarak Türkmen köylerinde Türkçe dersi veren öğretmenlerin sayısını artırmaları icap ettiğini belirtti.

Lübnan’daki Türkmen köylerinde Türkiye tarafınca yapılmış pek oldukça eseri görmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Kartallıoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin buralara ilgisi 20 senedir devam ediyor. Her türlü yardımı yapıyoruz. YEE olarak ikimiz de burada Türkmenlerin dillerini, edebiyatlarını ve kültürlerini muhafaza etmelerini sağlamak amacıyla bazı emekler yapmaktayız. Aynı bölgede Türkçe dersi veren öğretmenlerimizin sayısını artırarak eğitimi sistemli hâle getirmek zorundayız.”

Buralardaki orta yaş üstü insanlarla Türkçe konuşarak oldukça rahat anlaştıklarına dikkati çeken Kartallıoğlu, “Onlar kendi konuştukları dile Obaça ya da Obaçı demekteler. Geldiğimizden beri ‘köy köyünüz, oba obanız, ev eviniz’ diyerek bizleri konuk ettiler. Kahve içmeden, çay içmeden, karnımızı doyurmadan da buradan ayrılmamıza izin vermediler. Doğal ki kendilerinin de bizlerden istekleri oldu. O istekleri de Türkiye’den ilgili makamlara iletmek bizim boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye burslarıyla Türk üniversitelerinde okumuş oldukça sayıda Türkmen genci bulunduğunu da dile getiren Kartallıoğlu, bundan sonrasında bilhassa üniversite ve lisansüstü eğitimlerine Türkiye’de devam edebilmeleri için YEE olarak ellerinden geleni yapmak istediklerini altını çizdi.

– “LÜBNAN’DAKİ TÜRKMEN VARLIĞININ SÜRMESİ İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Ortalama 1000 senedir bu coğrafyada mevcud Türkmenlerin geçmişine dair de değerlendirmelerde bulunan Türkolog Kartallıoğlu, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Muhtemelen aslolan Oğuz kitlesiyle Türkistan civarından batıya gelen Oğuzlardan oluşmaktadırlar. Yavuz Sultan Selim döneminde 1515’te gelmişiz diyen de var. Bazıları da ‘biz neyidik, bilinmezik” şeklinde tarihlerini açıklıyor. Aslen Anadolu’da pek oldukça yerde duyduğumuz dil biçimlerini buralarda da duymaktayız.

Lübnan bölgesindeki Türkmen varlığı 1000 senedir hala sürmektedir. Türkçeyi asırlardır muhafaza eden Lübnanlı Türkmenlere sahip çıkmalıyız. Ikimiz de bu varlığın burada dilleriyle, edebiyatlarıyla, kültürleriyle sürmesi için YEE olarak devletin öteki kurumlarıyla her şeyi hayata geçirmeye hazırız.”

Kavaşra köyündeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı ziyaret eden Kartallıoğlu, aynı köydeki Karabağ Şehitleri Anıtı’ndaki hatıra defterini de imzaladı.

Resmî bir istatistik bulunmasa da Lübnanlı Türkmenlerin sayısının 50 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Lübnan Türkmenleri hakkında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkolog Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir’e ilişik bir de kitap bulunuyor.

Yoruma kapalı.