Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisinden PKK/YPG tehdidiyle ilgili açıklama

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Önal, Suriye’deki siyasi gelişmeler ve insani durumun ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) oturumunda bir konuşma yaptı.

Geçtiğimiz hafta Suriye ile ilgili Astana görüşmelerinde Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunması gerektiğinin altını çizdiğini hatırlatan Önal, bölücü gündemler ve terörün her türlü biçimi ve tezahürü ile mücadelenin önemine dikkat çekti.

Önal, Suriye’de yaşanan siyasi çıkmazın aşılması için Anayasa Komisyonu’nun bir an önce yeniden toplanması gerektiğini vurguladı.

Büyükelçi Önal, “Suriye’deki PKK/YPG terör örgütü, sadece ülkenin istikrarını ve toprak bütünlüğünü değil, aynı zamanda varoluşsal ulusal güvenlik çıkarlarımızı da tehdit etmektedir.” dedi.

Terör örgütünün bu yılın başından bu yana Türkiye’ye ve Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Tel Rıfat ve Menbiç’ten 67 saldırı düzenlediğini vurgulayan Önal, “Türkiye, uluslararası hukuk ve uluslararası insani yardım kuruluşlarından doğan yükümlülükleri gereğince Kanun, PKK/YPG terör örgütünün oluşturduğu tehdidi ortadan kaldırmak, vatandaşlarını ve sınırlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri almaya kararlı olduğunu belirtti.” vurguyu koyun.

“SURİYE YARDIM MEKANİZMASININ SÜRESİ UZATILMALI”

Suriye’deki insani durumun ağırlaştığına vurgu yapan Önal, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin etkilerinin devam ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler ve ortaklarının Suriye’ye yapacağı yardımı memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Önal, “Birleşmiş Milletler ve insani yardım ortaklarının hayati operasyonlarını sürdürebilmeleri için uzun vadeli bir perspektife ve öngörülebilirliğe ihtiyaçları var” dedi. dedi.

Büyükelçi Önal, “Mevcut durumda, özellikle depremlerden en çok zarar gören kuzeybatı Suriye’de, BM sınır ötesi yardım mekanizması milyonlarca Suriyeli için tek yaşam kaynağıdır. Bu nedenle Güvenlik Konseyi için hayati önem taşımaktadır. Mekanizmanın görev süresinin 12 ay uzatılması.” açıklama yaptı

Yeni sınır kapılarının mekanizmaya dahil edilerek faaliyet kapsamının genişletilmesinin de öngörülebilirliğe katkı sağlayacağına dikkat çeken Önal, “Konsey üyelerini sadece insani sebepleri dikkate almaya ve buna göre hareket etmeye çağırıyoruz.” konuşmasını tamamladı.

Yoruma kapalı.