Türkiye’den iki kıtada petrol ve doğal gaz hamlesi! Ortaklık teklifi karşılık buldu

Petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında sondaj gemisi filosunu genişleten Türkiye, bu alanda Asya ve Afrika’da yeni iş birliğine gidiyor.

TÜRKİYE’DEN İKİ KITADA PETROL VE DOĞAL GAZ HAMLESİ!

Yeni Şafak’ın haberine gore; Doğal gazda merkez olmaya yolunda enerji arz güvenliği için kaynaklarını çeşitlendiren Türkiye, enerjide merkez olma hedefiyle yeni adımlar atıyor. Türkiye, bundan sonraki süreçte ise gaz ve petrol ithal edilen ülkelerin, petrol ve gaz üretiminde de rol almayı hedefliyor. Edinilen bilgilere gore; Türkiye bu yıl LNG ithal etmiş olduğu Endonezya, Malezya, Katar ve Cezayir’de üretime de ortak olmak istiyor. Söz mevzusu ülkelerin ise Türkiye’nin bu talebine pozitif bakmış olduğu öğrenildi. Ülkeler içinde karşılıklı çağrı teklifleri gerçekleşti.

EKİPMAN VE ALTYAPI DESTEĞİ

Türkiye’nin, yeni işbirlikleriyle doğal gaz alanındaki data, birikim ve tecrübesinin bu ülkelere aktarılması planlanıyor. Ülkelerde doğal gaz ve petrol çıkarılması mevzusunda ekipman, eleman ve altyapı desteğinin sağlanabileceği belirtiliyor. Söz mevzusu ülkelere doğal gazın sıvı hale getirilmesinde destek verilmesi de gündemde.

ERTUĞRUL GAZİ ETKİN ROL OYNAYACAK

Bu kapsamda Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi’nin bu ülkelere giderek gazı sıvı hale getirip satılması da planlanıyor. Gene Ertuğrul Gazi’nin gazı alıp Türkiye’ye getirerek TürkAkım’ı üstünden Avrupa’ya gaz verebileceği ifade ediliyor. Türkiye’nin haiz olduğu sismik arama ve sondaj gemilerinin de söz mevzusu ülkelerde bulunan sahalarda arama ve sondaj faaliyetlerine destek olması da konuşulan mevzular içinde. Üretici ülkelerin çalışmalarından hisse alınmasının yanı sıra Türkiye; Karadeniz ve Akdeniz’de devam eden gaz emek harcamaları ile Güneydoğu’da devam eden petrol arama emek harcamaları mevzusunda da iş birlikleri yapmayı hedefliyor.

10’DAN FAZLA ÜLKEDEN DOĞAL GAZ ALIYORUZ

Doğal gaz alımını Azerbaycan, İran ve Rusya’dan boru hatları üstünden temin eden Türkiye; LNG’de ise başta Cezayir, Nijerya, Ekvator Ginesi, Angola, Kamerun, Norveç, Mısır, ABD ile Trinidad ve Tobago şeklinde ülkelerden alım yapıyor.

KARADA İKİ DEPOLAMA MERKEZİ

Türkiye’de senelik 5,9 milyon ton kapasiteli BOTAŞ’a ilişik Marmara Ereğlisi LNG Terminali ve senelik 4,4 milyon ton kapasiteli hususi işletme Egegaz LNG Terminali olmak suretiyle karada kurulu iki LNG ithalat terminali bulunuyor. Ek olarak hususi sektöre ilişik Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) etken olarak kullanılıyor. Ertuğrul gazi FSRU da faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’deki LNG ve FSRU tesisleriyle sisteme verilebilen günlük doğal gaz kapasitesi 133 milyon metreküpü buluyor.

TPAO, PATRONAS VE SONATRACH İLE TEMASTA

Türkiye’nin bu mevzuda ortaklaşa iş yapmış olduğu ülkelerden biri Malezya olarak öne çıkıyor. Petrol ve doğal gaz arama ve üretme ortaklığı için Türkiye ile Malezya; iş birliği yapma mevzusunda prensipte görüş birliğine vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Ağustos’ta; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Malezyalı petrol ve doğal gaz şirketi Petronas’ın ortaklaşa adımlar atabileceğinin işaretini, “Belirlenen 1-2 bölgede ortaklaşa emek harcama planlıyoruz. Üçüncü bir ülke olarak Çin de bu sürece dahil olabilir” açıklamasıyla vermişti.

Türkiye Malezya’nın peşinden Cezayir ile de ortak bir petrol ve doğalgaz arama şirketi kuracak. Bu emekler iki ülkenin ulusal enerji şirketleri Sonatrach ile Türkiye Petrolleri içinde ortak yürütülecek.

Yoruma kapalı.