Türkiye’de bir ilk! ASELSAN geliştirdi

Türkiye’nin savunmada mihenk taşı ASELSAN’ın Genel Müdürü Haluk Görgün, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun sinyalizasyonu hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Haluk Görgün, “Ulaştırma Bakanımız ve müteahhit firmalar ASELSAN’a güvendiler. ASELSAN da TÜBİTAK ile beraber bu güvenin karşılığı olarak ilk kere yerli ve ulusal bir sinyalizasyon sistemini kullanıma geçirdi.” dedi.

SAHA MBA’nın, “Sektör Profesyonelleri Eğitimleri” kapsamında ilk dersi “Müdafa Teknolojilerinin Sivil Yaşama Yansımaları” başlığı ile Görgün verdi. ASELSAN’ın kuruluşuna dair data veren Görgün, 81 ülkeye ulaşan ihracatları bulunduğunu, 2022’yi 415 milyon dolarlık sözleşmeyle tamamladıklarını söyledi.

“ASELSAN’DA 9 BİN 961 KİŞİYİZ”

Görgün, şunları kaydetti: “ASELSAN’da 9 bin 961 kişiyiz. Çalışanlarımızın yüzde 62’si mühendis. Bilimsel niteliği olan dağılım olarak bakıldığında yüzde 29 personelimiz yüksek lisans ve doktora derecelerine haiz. 2022 senesinde Ar-Ge’ye ayırdığımız bütçe 610 milyon dolardı. Bunun 501 milyon doları dış kaynaklı Ar-Ge iken 108,6 milyon doları öz kaynaklarımızdan sağlandı. ASELSAN kampüslerimizin haricinde yer edinen 8 tane teknoloji geliştirme merkezimiz var. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı onaylı 9 ayrı Ar-Ge merkezimiz var. Ar-Ge personel sayımız 6 bin 150 oldu. 66 üniversite ile işbirliğimiz devam ediyor. Yalnız geçen yıl 134 proje etken bir şekilde üniversite endüstri iş birliği kapsamında süregeldi. Bu projelere ayırdığımız bütçe 80 milyon TL idi.”

Yan sanayiyle işbirliklerini de önemsediklerini belirten Görgün, “2022’de 1 milyar dolar yurt içindeki firmalara ödeme yaptık. Şu anda mevcud açık siparişlerimizin miktarı 1,6 milyar dolar civarında. 2022 senesinde 3 bin 242 tedarikçiye sipariş verdik. Millileştirmeye ehemmiyet veriyoruz. Son 4 yılda 671 tane ürünü millileştirdik.” diye konuştu.

ASELSAN BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Haluk Görgün, sözlerini şöyleki tamamladı: “Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu açılış töreni vardı. Burada Ulaştırma Bakanımız ve müteahhit firmalar ASELSAN’a güvendiler. ASELSAN da TÜBİTAK ile beraber bu güvenin karşılığı olarak ilk kere yerli ve ulusal bir sinyalizasyon sistemini kullanıma geçirdi. Bu, sisteme aldığımız ilk projeydi. Bununla birlikte Darıca-Gebze projesi gene sinyalizasyon projelerimizin içinde yer ediniyor. Aynı şekilde Halkalı-İstanbul Havalimanı hattında da sinyalizasyon süreçlerini inşallah ASELSAN tamamlıyor olacak.”

Yoruma kapalı.