Türkiye Yüzyılı liderin yeminiyle başladı

Milletvekillerinin bir önceki gün mecliste and içtikleri dün tarihi bir gündü. 28 Mayıs seçimlerini halkın desteğiyle bir kez daha kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla yola devam etmek üzere 5 yıllığına TBMM’de yemin etti. Törene kısa bir süre kala TBMM’ye gelen Erdoğan, Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli tarafından resmi törenle karşılandı. Tören görevlisiyle vedalaşan Erdoğan, Meclis Şeref Salonu’na geçti. TBMM geçici başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul’a gelişiyle birlikte Cumhurbaşkanı seçilmesi için görevi Erdoğan’a devretti. Cumhur İttifakı milletvekilleri ve Genel Kurul üyeleri dakikalarca ayakta alkışladı.

Ardından kürsüden konuşan Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasa’ya uyacağıma, hukuk devletine, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik cumhuriyet ilkesine; herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden refah, millî dayanışma ve adalet anlayışıyla yararlanması ülküsünden ayrılmayacağımı,

Büyük Milletin ve Türk tarihinin huzurunda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini koruyup yücelteceğime ve görevimi tarafsız bir şekilde yerine getireceğime şerefim ve haysiyetim üzerine yemin ederim” metnini okuyarak and içerim. bakanlar, STK başkanları, diplomatlar katıldı İstiklal marşının okunmasının ardından Erdoğan, Genel Kurul’dan ayrılarak Anıtkabir’e geçti.

CANLI BAŞLAT ÇALIŞACAĞIZ
Erdoğan, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra Milli Misak Kulesi’ne giderek Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “12. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçireceğiz.” Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin güvenoyu aldığı bu seçimlerin milletimiz için yeni bir dönemi açtığına inanıyoruz.

85 MİLYONUN HEPSİ SANA GELECEĞİZ
Bizi bir kez daha cumhurbaşkanlığına layık gören tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Seçime giden tüm vatandaşları tebrik ederiz. Özellikle yurtdışındaki gurbetçilerimizi tebrik etmek istiyorum. Milli irade sandıkta ifade edildi ve millet nihai kararını verdi. Siyasi görüşü ne olursa olsun 85 milyon insanı kucaklayacağız.

ULUS ADAMI İÇİN 101 ŞUT KURTARMA E BİNLERCE GİYSİ
Bakan Erdoğan’ın Külliye’den çıkan aracına TBMM yolu boyunca büyük bir motosikletli polis konvoyu eşlik etti. Meclis’e giderken vatandaşlar tarafından büyük bir sevgiyle karşılanan Erdoğan’ın otomobiline karanfiller atıldı. Açılış töreni için Külliye’ye girildiğinde ülke genelindeki garnizonlara 101 top ateşlendi.

HARİKA SARILMAK VE KARDEŞLİK SEFERBERLİK
Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin sımsıkı sarılmaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. 81 ilimizde kardeşlik seferberliği başlatmaya davet ediyorum. Seçim dönemindeki kırgınlıkları, öfkeleri bir kenara bırakalım. Gelin, küskünlük varsa, gönüller kırılırsa, barışmanın yollarını bulalım. Türk asrının inşasına hep birlikte destek olalım. Demokrasimizi bir darbe ürünü olan mevcut anayasadan kurtaracak, özgürlükçü, sivil ve kapsayıcı bir anayasa ile güçlendireceğiz.

GELECEĞİMİZ DAHA PARLAK
Türkiye’nin asrın kabinesini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 14 ve 28 Mayıs’ta sadece seçim yapmakla kalmadı, gelecek asrın nasıl olacağına da karar verdi. Milletimiz istiklaline ve istikbaline iradesiyle sahip çıkmıştır. Türkiye bugün dünden daha güçlü, demokrasimiz her zamankinden daha güçlü. Geleceğimiz 28 Mayıs öncesinden daha parlak. Beraber çalıştığımız, birçok sorunu birlikte çözdüğümüz, birçok sıkıntıyı birlikte aştığımız eski kabine üyelerimize teşekkür ediyorum” .

LOCA DEĞERLİ AİLESİ
AK Parti ve MHP’den milletvekilleri ve davetliler, Genel Kurul salonuna giren Erdoğan’ı ayakta alkışladı. Bu arada AK Parti milletvekilleri Erdoğan’ı “iyi” diyerek alkışlamaya devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girerken İyi Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nden milletvekilleri ayağa kalktı. Karşılama ve yemin töreninde CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleri ayağa kalkmadı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Erdoğan Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile eşi Selçuk Bayraktar ve torunları katıldı. Selçuk Bayraktar’ın yemin törenine tanık olan Aziz Sancar’ın yanına gelip elini öptüğü görüldü. Erdoğan’ın torunları da Aziz Sancar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

78 ÜLKEDEN ÜST DÜZEY KATILIM
başkanlık Dünya liderleri açılış töreni için Ankara’ya akın etti. 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra 78 ülkeden çok sayıda bakan ve aralarında Türk Devletleri Örgütü, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da bulunduğu uluslararası kuruluşların temsilcileri Erdoğan’ı tarihi günde yalnız bırakmadı. Törene katılan liderler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, KKTC Devlet Başkanı Ersin Tatar, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov, Macaristan Başbakanı Victor Orban, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe yer alıyor.

DÜNYA ORTALAMASI ANKARA TAKİP ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni, dünya medyasının yanı sıra AP, Reuters ve AFP gibi dünyanın önde gelen haber ajanslarında son dakika haberi olarak lanse edildi. Reuters haberinde Erdoğan, halkın desteğiyle koltukta en uzun süre oturan liderin Erdoğan olduğuna dikkat çekerek, AK Parti’nin başarı öyküsüne yer verdi.

Yoruma kapalı.