Türkiye tarihinde ilk kez kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocuklarını geçti

AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen, AK Parti Toplumsal Siyaset Birimi Başkanları Toplantısı’na katılan Yanık, burada yapmış olduğu konuşmada, AK Parti ailesi olarak teşkilatlarıyla beraber omuz omuza çalıştıklarını, tüm bakanlıkların beraber neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini söylemiş oldu.

Bakanlık olarak yaptıkları emekler hakkında data veren Yanık, toplumsal hizmetler ile toplumsal politikalar yapmaya yönelik faaliyetleri bulunduğunu açıkladı.

“Vakıf medeniyetinin evlatları” olduklarına işaret eden Yanık, “O kültürün bir uzantısı olarak, o kültürü ihya eden bir siyasal hareket olarak, AK Parti iktidarlarında, ilk günden itibaren toplumsal hizmet ve toplumsal yardım faaliyetlerinin öne çıkan başlıklar içinde bulunduğunu görmek mümkündür.” diye konuştu.

Yanık, toplumsal hizmet ve toplumsal yardımların kapsayıcı ve saydam, adil ve ihtiyaca uygunluk esas alınarak yapıldığına, ihtiyaca uygunluğun, bilimsel araştırmalarla tespit edildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Bunların yanı sıra son zamanlarda sivil cemiyet ve akademi ile ilişkilerimizi yoğunlaştırdık. Sivil cemiyet, bir mevzunun sahadaki uygulayıcılarıdır, akademi ise mevzunun kuramsal arka planını tartışanlardır. Bundan dolayı, ne yapılması icap ettiğini bilimsel araştırmalar, akademi ve sivil toplumla beraber yürütüyoruz. Gerçekçi ve ihtiyaca uygun emekler yapıyoruz.

Toplumsal yardımlarımızla ilgili akıllı uygulamalar olan suni zekayı kullanarak veri istatistiği oluşturuyoruz. Bu koruyucu toplumsal yardım modelini hayata geçirerek, yoksulluk riski taşıyan grupları yoksulluğa düşürmeden destekleyen bir emek verme yapmamızın önünü açıyor. Bizlere diyorlar ya ‘Toplumsal yardımlarla insanları yoksullaştırarak oy toplamaya devam ediyorsunuz.’ Biz, tam tersini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Vatandaşımızın kendine yeten, kendi yaşamını idame ettirebilecek yeterliliğe gelebilmesi için toplumsal yardımlarla onu gereksinim duyan noktada desteklemek ve o süreci yönetmeyi sağlamak istiyoruz.”

– “KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN SEBEPLERİ ARAŞTIRMASI YAPILACAK”

Bakan Yanık, 2021 ve 2022’nin bilimsel araştırmalar açısından oldukça varlıklı bulunduğunu, Türkiye Aile Yapısı Araştırması’nın yapıldığını hatırlatarak, bu araştırmayla, en öncelikli mevzu olan aileye ilişkin verilerin elde edilebildiğini söylemiş oldu.

Geleceğe yönelik projeksiyon geliştirilebilmesi için seneler içinde aile yapısındaki tüm değişikliklerin ortaya konulabilmesi icap ettiğini belirten Yanık, buna ilişkin saha çalışmasının tamamlandığını, çözümleme emek harcamaları sonrasında bilgilerin paylaşılacağını söylemiş oldu.

Yanık, öteki araştırmalar hakkında da data vererek, madde bağımlılığı mevzusunda dünya genelinde fazlaca ciddi bir savaşım yürütüldüğünü, Türkiye’nin de bu mevzuda mühim çalışmalara imza attığını bildirdi.

Üniversite gençliğinin profilinin belirlenmesi için de bir araştırma yapıldığını dile getiren Yanık, “Üniversite gençliğimizde var ise bu mevzularda sorun, bunların önünün alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Çocuk ve yaşlıya yönelik araştırmalarının da Türkiye’de ilk kez yapılacağını belirten Yanık, bunun haricinde boşanma sebeplerinin belirlenebilmesi için bir başka çalışmanın yapılacağını kaydetti.

Bakan Yanık, “2024’te hanıma yönelik şiddetin sebepleri araştırması da yapılacak. 2023 hazırlıkları başladı. Pek fazlaca emek verme yürütüyoruz, bunlardan çıkan neticeleri da toplumsal politikaya dönüştürüp, oluşan siyaset üstünden toplumsal hizmetlerimizi şekillendiriyoruz.” dedi.

Toplumsal hizmetlerin, aile ve arz odaklı yürütüldüğünü, gereksinimler belirlendikten sonrasında yönlendirmelerin yapıldığını ifade eden Yanık, “Millete hizmetkar olmanın yolu, milletin ayağına gitmekten geliyor. Sizler teşkilatlar, biz bakanlıklar olarak, milletimizin ihtiyacı olduğunda kendisinin bizlere gelmesini beklemeden o hizmeti ona sunmanın yollarını arıyoruz. Bugüne dek bakanlık olarak arz odaklı çalışmalarımızı her geçen gün artırdık.” dedi.

Yanık, toplumsal yardım müracaatlarının büyük bölümünün e-devlet üstünden geldiğini belirtti.

– “AİLE SOSYAL DESTEK PROGRAMI İLE 4,6 MİLYON HANEYE ULAŞILDI”

Halihazırda 397 toplumsal hizmet merkezi bulunduğunu aktaran Yanık, Türkiye genelinde 2023 sonunda bunun 410’a yükseltilmesini hedeflediklerini bildirdi.

Aile Toplumsal Destek Programı ile 2007’den bu yana 4,6 milyon haneye ulaşıldığı bilgisini veren Yanık, “Aile destek merkezleri ve Roman bölgesini daha fazlaca dikkate alarak oluşturduğumuz toplumsal destek merkezleri var. Halihazırda 330 merkezimiz var, 2023 sonuna kadar bu sayıyı 656’ya çıkarmak hedefindeyiz. Şu an 47 olan toplumsal dayanışma merkezi sayısını da 116’ya çıkarmayı istiyoruz.” diye konuştu.

Roman bölgelerinde, barınma ihtiyacını karşılamak suretiyle toplam 1070 konut oluşturulduğunu, bunun ihtiyaca nazaran devam edebileceğini özetleyen Yanık, psiko-sosyal destek çalışmalarının da yapıldığını, ayni yardımlarla da vatandaşın yanında olduklarını açıkladı.

– “İLK KEZ KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI, ERKEK ÇOCUKLARINI GEÇTİ”

Devlet bakımında olması gerekmeyen durumlarda ekonomik ve toplumsal desteklerle evlatların, ailelerinin yanında kalmasına itina gösterildiğini belirten Yanık, “150 bin çocuğumuzu ailesinin yanında destekliyoruz. Bu desteği vermesek bu çocuklar okuldan uzaklaşacak, sıhhat hizmeti alamayacaklar. Kız çocuklarının okullaşma oranı, AK Parti iktidarları döneminde, bilhassa geçtiğimiz dönem itibarıyla ortaöğretimde erkek çocuklarını geçti. Türkiye tarihinde ilk kez kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocuklarını geçti. Bu emekler yardımıyla oldu bu.” bilgisini verdi.

Yanık, anaokulu desteğinin de önemine işaret ederek, “Bir çocuk ne kadar erken eğitim sistemine girerse o denli uzun kalıyor. Ne kadar uzun kalırsa eğitim süreçlerini tamamlıyor.” dedi.

Çocuk Evleri’ne ilişkin de Yanık, “Üç olan çocuk evi sitesi sayısını bugün 113’e yükselttik. 2002’de asla olmayan çocuk evi ise şu anda 1091. Ek olarak çocuk destek merkezlerimiz var. Ek olarak bu yıl itibarıyla ihtisaslaştırılmış çocuk evleri sitelerine başladık. Bunun anlamı şu, suça sürüklenen ya da kabahat mağduru evlatların daha özellikli desteklenmesini istedik. Çocuk evlerinde ve öteki kuruluşlarımızda ortalama 14 bine yakın evladımız devlet korumasından yararlanıyor.” diye konuştu.

Bakan Yanık, yaşlı, engelli, gazi, gazi yakınları ve şehit yakınlarına yönelik destek sunar ve emekler hakkında da data verdi.

Hanım konuk evlerinden yararlanan bayanların ortalama yüzde 52’sinin bir tek barınma hizmeti için geldiğini özetleyen Yanık, “Dolayısıyla sertlik mağduru olarak gelen sayının, barınma ihtiyacından daha azca olması, bizim bu alanda yaptığımız çalışmaların da netice verdiğinin bir göstergesidir.” dedi.

Yanık, sözlerine şöyleki devam etti:

“Oldukca açık yüreklilikle söylüyorum, tamamımız oldukça iyi biliyoruz. Türkiye’de kadının adı yok denen bir dönemden, bayanların her türlü hakkının verildiği, bayanların siyasal hayata iştirakı, toplumsal hayata iştirakı, ekonomik hayata iştirakı, istihdama iştirakı noktasında en üst düzenlemelerin yapıldığı bir döneme geldik. Kısaca hanım hakları noktasında her türlü tartışmayı, her türlü ilericiliği, her türlü vizyonu kendisine layık görenler, kendi dönemlerinde ‘Kadının Adı Yok’ diye kitapların yazıldığı bir zamanı bu ülke yaşadı.

AK Parti iktidarlarında tam tersi oldu. Karar mekanizmalarına katılımdan istihdama katılıma, iş gücü oluşturmadan şiddetle mücadeleye kadar her türlü başlıkta tek tek emekler yapılmış oldu. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iradesiyle yaptık. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vizyonuyla ve açmış olduğu yolla yaptık. Buna haiz çıkacağız. Bu mevzuda AK Parti’ye herhangi bir halde ders verecek bir Tanrı’ın kulu, bir siyasal irade yok. Bunu bilhassa altını çizerek ifade etmek isterim.”

– AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SARIEROĞLU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Politikalar Başkanı Jülide Sarıeroğlu da toplumsal politikaların, AK Parti’nin kıymet verdiği en mühim politikalar içinde yer aldığını söylemiş oldu.

Toplumsal Politikalar Başkanlığı olarak temelde varlık sebeplerinin, Türkiye’de çocuk, engelli, yaşlı, gereksinim sahipleri başta olmak tüm duyarlılık gerektiren hususi gruplara yönelik emekler yapılması bulunduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, bunun yanı sıra sıhhat, eğitim, toplumsal güvenlik, istihdam şeklinde alanların da yakından takip edildiğini bildirdi.

Sarıeroğlu, yürütülen emekler hakkında data verdi ve değişen ihtiyaçlara nazaran politikalar geliştirdiklerini kaydetti.

Yoruma kapalı.