Türkiye sayesinde başardılar! Yüzde 60 ila 80 düşüş yaşandı

Garibaşvili, başkent Tiflis’te Hükümet Binası’nda yapmış olduğu konuşmada Gürcistan için 2022’yi değerlendirdi. Ek olarak Ülkesindeki sıhhat reformlarına değinen Garibaşvili, Türkiye’den ilaç ithal ettiklerini ve bu sayede ilaç fiyatlarında büyük oranda düşüş yaşandığını bildirdi.

Gürcistan’ın toprak bütünlüğü sorunları yaşadığını ifade eden Garibaşvili, ülkesinden tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden ve Rusya’nın desteklediği Abhazya ile Cenup Osetya bölgelerindeki insanların ağır şartlarda yaşadığını belirtti.

Ülkenin toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması için barışçıl şekilleri kullanmaya devam edeceklerini dile getiren Garibaşvili, “Elbet bizim politikamız barışçıldır, bunca savaşın yaralarını sarmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

– “ABHAZYA İKİNCİ MONAKO OLABİLİR”

Ülkesinin toprak bütünlüğünün tekrardan sağlanması durumunda Abhazya ile Cenup Osetya’da ciddi ekonomik yatırımların yapılmasını planladıklarını aktaran Garibaşvili sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkemizin birleşmesi durumunda ilk üç yılda Abhazya ve Samachablo’ya (Cenup Osetya) ortalama 10 milyar dolar yatırım yapabiliriz. Oldukca rahat organize edilebilir, biz bunu düşündük. Iktisat Şurası’nda bu mevzu hakkında tartıştık. Abhazya ikinci Monako olabilir, bu bir abartı değil. Abhazya, ikinci Monako ve Sohum (Abhazya’nın en mühim kenti), ikinci Monte Carlo olabilmesi için büyük bir potansiyele haiz.”

– TÜRK İLAÇLARI SAYESİNDE GÜRCİSTAN’DAKİ İLAÇ FİYATLARI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞTÜ

Konuşmasında sıhhat alanında uyguladıkları reformlara değinen Garibaşvili, ilaç sektöründe Gürcistan’daki yüksek fiyatların düşürülmesi için Türkiye’den getirilen yüksek kaliteli ilaçlara pazar açtıklarını kaydetti.

Bu senenin başından beri Türkiye’den ilaç ithal etmeye başladıklarını hatırlatan Garibaşvili, “Türkiye pazarının (Gürcistan’a) açılmasının arkasından ilaç fiyatlarını yüzde 60 ile 80 oranında, mühim seviyede düşürmeyi başardık.” diye konuştu.

– UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ, AVRUPA İÇİN BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZDİR

Öte taraftan, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlatmış olduğu harbe değinen Garibaşvili, söz mevzusu savaşın tüm dünyayı etkilediğini savunarak “Bu cenk, hem Avrupa kıtasında, bölgemizde ve vatanımızda, hem de dünya siyasetinde büyük tesir yarattı ve tüm dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşmadığı kadar büyük bir sorunla karşı karşıyadır denebilir.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’da devam eden savaştan dolayı derin kaygı duyduklarını belirten Garibaşvili, “Ukrayna’nın egemenliğine ve bağımsızlığına desteğimizi bir kez daha teyit ediyorum.” dedi.

Yoruma kapalı.