Türkiye-Rusya-Suriye SDG’yi (PKK/YPG) yok etmek istiyor

Türkiye, Suriye ile yeni diyalog döneminde girişimlerini sürdürüyor. Ilkin Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Moskova’da Rus ve Suriyeli mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA SÜREÇ HIZLANDI

Peşinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Gündemde Moskova’daki 3’lü bakanlar toplantısı vardı. Şimdi ise üç ülke içinde dışişleri bakanları düzeyinde bu ay bir toplantı yapılması planlanıyor.

HEDEF, PKK/YPG’NİN SURİYE KOLU

Ankara-Moskova-Şam hattında yaşanmış olan hareketlilik, terör örgütlerini endişeye sevk etti. AFP’ye oluşan manzarayı aktaran Suriye uzmanı Fransız araştırmacı Fabrice Balanche, terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye’deki uzantısı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) hedefte bulunduğunu söylemiş oldu.

“DOĞRUDAN SDG’Yİ (PKK/YPG) ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORLAR”

Ankara’nın, terör tehdidini sınırdan uzak tutmayı amaçladığını belirten Balanche, “Üç ülke, direkt SDG’yi (PKK/YPG) ortadan kaldırmak istiyor” diye konuştu. Ek olarak Moskova’nın pozisyonundan bahseden Balanche, “Rusya, SDG’yi tasfiye etmeye ve Esed rejimini güçlendirmeye çalışıyor” ifadesini kullandı.

ŞAM, PETROL KAYNAKLARINI GERİ ALMAK İSTİYOR

Şam rejiminin ise ABD ile iş birliği meydana getiren teröristlerin kontrolündeki petrol kaynakları üstünde tekrardan denetim sağlamak istediği kaydedildi. 30 kilometre derinlikte güvenli bölge oluşturulması için terör örgütlerinin geri çekilmeyi reddetmesi halinde Türkiye-Rusya-Suriye arasındaki toplantının Ankara’nın askeri harekatıyla sonuçlanabileceği belirtiliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÜÇLÜ GÖRÜŞME ÖNERİSİ

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü yapmış olduğu açıklamada, “Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Ilkin haber alma örgütlerimiz bir araya gelsin. Peşinden müdafa bakanlarımız bir araya gelsin, sonrasında dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Sonrasında da biz liderler olarak bir araya gelelim.” demişti.

Yoruma kapalı.