Türkiye ile yapılan ortak bildiriyi hatırlattı: Gerekli çabaları sarf edeceğiz

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 9-10 Şubat’ta Brüksel’de düzenlenecek göç temalı AB Zirvesi öncesinde üye ülkelerin liderlerine mektup gönderdi.

Mektubunda, başta Akdeniz ve Batı Balkanlar rotasından gelenler olmak suretiyle AB’ye düzensiz göçmen sayısının 2016’dan beri en yüksek seviyeye çıktığını hatırlatan von der Leyen, ek olarak Ukrayna’daki cenk sebebiyle AB ülkelerinin şu anda 4 milyon civarında Ukraynalıya ev sahipliği yaptığını belirtti.

Von der Leyen, göç meselesine çözümün “ortak hareket etmek ve göçle ilgili yasal çerçeveyi yenilemekten” geçtiğini vurgulayarak “Yeni Göç ve İltica Antak kalmamız çıkana kadar göçe vereceğimiz karşılık hep tamamlanmamış kalacaktır.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, Batı Balkanlar ve Orta Akdeniz göç güzergahı üstündeki çalışmaların süreceğini, denizlerde göçmen botlarının geçirdiği kazalarda arama ve kurtarma emekleri için daha koordineli bir yaklaşım için çalışacaklarını, AB ülkeleriyle hususi kuruluşlara ilişkin arama ve kurtarma gemileri içinde işbirliğini kolaylaştırmak istediklerini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı, mektupta liderlere kısa vadede ilerleme sağlanması ihtiyaç duyulan mevzuları da sıraladı. Bunlar dış sınırların güçlendirilmesi, sığınma başvurusu reddedilenlerin geri dönüşlerinin hızlandırılması, sığınma başvurusu yapılan ülkeler ve etkin dayanışma, geri dönüşlerle ilgili AB üyesi olmayan ülkelerle yapılacak emekler olarak açıklandı.

– Mektupta Türkiye hatırlatması

Von der Leyen, mektubunda Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart 2016 tarihindeki göç temalı ortak bildiriye de değindi.

AB-Türkiye Bildirisinin tam olarak uygulanmasının sağlanması için lüzumlu çabaları sarf edeceklerini aktaran von der Leyen, AB içindeki kendi kurallar ve standartların sürdürülmesinin de önemine vurgu yapmış oldu.

Yoruma kapalı.