Türkiye ile yapılan anlaşmaya dikkati çekti: Haklarımız garanti altına alındı

Dibeybe, Suudi Arabistan’ın El-Hades tv kanalına verdiği röportajda, Türkiye ve Libya içinde varılan deniz yetki anlaşması ve Mısır’ın Libya ile deniz sınırını tek taraflı olarak belirlediğini duyurduğu sonucuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Sunucunun, Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki anlaşması mevzusunda Doğu Akdeniz Gaz Forumu üyeleri ile Türkiye içinde ihtilaf bulunduğunu ve bu anlaşmaya mahkemede itiraz edildiğini ifade etmesi üstüne Dibeybe, “Türkiye ile yapılan antak kalma Libya’nın Akdeniz’deki denizcilik ve ekonomik hakkını garanti altına alıyor.” dedi.

Ülkesinin Türkiye ile yapılan anlaşma ile ekonomik hakkını aldığını kaydeden Dibeybe, “Libya bu anlaşmayla ekonomik hakkını aldı. Bu, Libyalıların hakkı.. Asla başka bir kişi ya da devlet bunu ele geçiremez. Genel bir koordinasyon olmasını temenni ederiz ve tüm ülkelerin razı olmasını isteriz.” ifadelerini kullandı.

– MISIR’IN ADIMINI TAMAMIYLA REDDEDİYORUZ

Dibeybe, Mısır’ın Libya ile deniz sınırlarını belirlediğini açıklamış olduğu sonucu reddettiklerini belirterek, “Deniz sınırları, kıta sahanlığı anlaşmalarının tek taraflı olması mümkün değil. Mısır’ın bu adımını tamamıyla reddediyoruz.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Mısır ve Libya içinde deniz sınırlarının belirlenmesi mevzusunda bir komisyon oluşturularak anlaşmaya varılması çağrısında bulunan Dibeybe, “Mısırlı kardeşlerimizden ikili bir komisyon oluşturmasını ve anlaşmaya varılmasını talep ediyoruz. Eğer antak kalma eğer olmazsa da Birleşmiş Milletler var, mahkeme var, hukuk var. Asla kimse yalnız tek başına karar alamaz. Eğer Libya tarafını zayıf görüyorlarsa bunu reddediyoruz. Eğer dost ve komşularsa biz ikili anlaşmadan memnun oluruz.” ifadelerini kullandı.

Mısır medyasında 13 Aralık’ta yer edinen haberlerde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ülkesinin batı deniz sınırlarının belirlendiğine ilişkin sonucu yayımlanmıştı.

Libya Dışişleri Bakanlığından 17 Aralık’ta yapılan açıklamada da Mısır’ın iki ülke deniz sınırlarının belirlenmesine yönelik almış olduğu karar “tek taraflı” olarak nitelendirilerek Libya’nın bu sonucu tümüyle reddettiği belirtilmişti.

Yoruma kapalı.