Türkiye ile iş birliğine hazırız

Pandemi sonrası iş, tecim, eğitim için Çin’e gezi kolaylaşıyor. Çin Halk Cumhuriyeti COVID- 19’u “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele almayı bırakıyor. 8 Ocak’ta sert tedbirler ortadan kalkacak. “Çin’in tekrardan açılması” olarak vasıflandırılan sürecin küresel ekonomiyi canlandırması beklenirken, EKONOMİ‘ye konuşan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian bu yeni dönemde Afrika’da Türkiye ile de üç taraflı yada fazlaca taraflı iş birliği halletmeye hazır olduklarını belirtti.

Başkonsolos Vekili Wu, Çin’in 8 Ocak’tan itibaren geçerli olacak internasyonal yolculara yönelik geçici yeni tedbirleri açıkladığının altını çizerek, “Çin’e gelen yolcuların uçağa binmeden ilkin 48 saat içinde PCR testi yaptırması gerekiyor. Yolcuların Çin’e ulaştıktan sonrasında PCR testi ve karantina zorunluluğu kaldırıldı. Internasyonal yolcu uçuşlarının sayısı hakkında engellemeler kaldırıldı. İş, tecim, eğitim için Çin’e gelenlere daha geniş politikalar uygulanıyor. Deniz ve kara yöntemiyle hudut geçişleri yöntemiyle Çin vatandaşlarının yurtdışına seyahatleri de tertipli olarak eskiye dönecek” dedi. Çin ekonomisinin gelecek yıl net bir toparlanma ve gelişme ivmesi göstereceğini kaydeden Wu, yeni süreçle beraber Çin ve öteki ülkeler arasındaki iletişimin daha da artacağına, ülkeler arasındaki iş birliklerinin hızlanacağına, Çin’in salgın sonrasında dünya ekonomisinin canlanmasına destek olacağına inandıklarını belirtti.

KISITLAMALAR TEDARİK ZİNCİRİ İSTİKRARININ KORUNMASINA TERS

Son dönemde Çin’den gelen yolcularda hastalığa rastlandığını, bunun üstüne bazı ülkelerin kontrol ve karantina zorunluluğu getirdiğini anımsattığımız Wu, “Fazlaca azca sayıda ülke, Çin’den bu ülkelere gelenlere engellemeler yada ek karantina önlemleri uygulamıştır. Bu durum, ne virüsün özelliklerine ne de internasyonal geçerli yöntemlere uymuyor. Internasyonal dayanışmaya ve salgını önlemede bilime destek olmuyor. Ülkeler arası tertipli seyahatlerin sağlanmasına ve küresel sanayi zinciri ve tedarik zincirinin istikrarının korunmasına yararlı olmuyor. Çin tarafı olarak, salgını önleme tedbirlerinin bilime uygun bir derecede olması gerektiği, düzgüsel seyahatleri ve işbirliğini etkilememesi gerektiği inancındayız” yanıtını verdi. Wu, şunları söylemiş oldu: “Son günlerde fazlaca sayıda ülke, Çin’in seyahatleri kolaylaştıran politikalarından memnuniyetini dile getirdi ve Çin’den gelen yolculara hudut girişinde engelleme uygulamayacağını duyuru etti. Tarafların bilimsel ilkelere dayalı olarak ülkeler arasındaki güvenli seyahatleri beraber sağlamasını, salgınla mücadelede internasyonal dayanışmayı ve dünya ekonomisinin canlanmasına beraber katkıda bulunulmasını temenni ediyoruz.”

İNSAN KAYNAKLARI; SERMAYE VE TEKNOLOJİ AKIŞI TEŞVİK EDİLECEK

Son 10 yılda, Çin ekonomisinin averaj büyümesinin yüzde 6,6’ya ulaştığını, dünya ekonomisinin büyümesine katkısının ise yüzde 30’u geçtiğini söyleyen Wu, “2021’de Çin’in GSYH’sinin dünya ekonomisindeki oranı yüzde 18,5’e; dış tecim hacmi ise 6,9 trilyon dolara ulaştı. Çin, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ve birinci en büyük tecim ülkesi statüsünü korudu” diyerek, “Yurtiçi ve yurtdışındaki karışık ve ciddi sınamalara karşı, Çin ekonomisinin istikrarlı ve uzun solukta iyiye yönelik ilerlemesindeki temel göstergeler değişmedi. Çin, küresel refah ve kalkınma için pozitif enerji sağlamaya devam ediyor. Çin’de salgını önleme ve denetim tedbirlerinin optimize edilmesiyle beraber, hem Çin içindeki ekonomik toparlanma hızla gerçekleştirilecek hem de küresel çapta insan kaynakları, ana para ve teknoloji akışı büyük seviyede teşvik edilecek. Böylece, küresel tedarik zincirine kuvvetli destek sağlanacağına ve salgın sonrası dünya ekonomisinin toparlanmasına ivme katacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN-ARAP TEMİZ ENERJİ İŞBİRLİĞİ MERKEZİ KURULACAK

Çin Komünist Partisi’nin 20’nci Kongresi’nden sonrasında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping mühim bir Ortadoğu açılımı yapmış oldu. Çin ve Arap ülkelerinin toplam nüfusunun, dünya nüfusunun dörtte birini kapsadığının altını çizen İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, “İki kadim medeniyetiz. Günümüz dünyasında yaşanmış olan ciddi değişikliklere karşı, Çin ve Arap dünyası beraber yazgı birliğini inşa etmeye, barışı korumaya, kalkınmayı sağlamaya, adaleti savunmaya ve ilerleme için tarafları teşvik etmeye pozitif enerji katacak. 7-10 Aralık 2022 tarihleri içinde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne ve Çin-Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Komitesi Zirvesi’ne katıldı, Suudi Arabistan’a resmi ziyaretinde bulunmuş oldu. Bu ziyaret Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, Arap hayatına yapmış olduğu en kapsamlı ve en üst düzey diplomatik temas olarak kayıtlara geçti. Ziyaret esnasında iki taraf birbirine sıkıca bağlı olan Çin-Arap yazgı birliğinin inşa edilmesi için mutabakata ulaştı. Taraflar, kalkınmayı destekleme, besin güvenliği, sıhhat, yeşil inovasyon, enerji güvenliği, medeniyetler arası diyalog, gençlerin gelişimi, güvenlik ve istikrar olmak suretiyle çeşitli alanları kapsayan ‘8 ortak eylemi’ yürüteceğini deklare etti. Enerji alanında Çin, Arap tarafıyla beraber Çin-Arap temiz enerji ortaklaşa iş merkezi kuracak, Çin’in enerji şirketleri ve finans kuruluşları Arap devletlerinde 5 milyon KW yenilenebilir enerji projesini gerçekleştirecek, Arap tarafıyla enerji teknoloji Ar-Ge iş birliğini hayata geçirecek, enerji politikalarını istişare edecek, adil, dengeli ve ortak kazançlı küresel enerji yönetişim sisteminin kurulmasını teşvik edecek.

AFRİKA, REKABET ARENASI DEĞİL İŞBİRLİĞİ SAHNESİ OLMALI

Başkonsolos Vekili Wu, Türkiye ile Çin’in Afrika’da ortaklaşa iş mi rekabet içinde mi olacağı ile ilgili soruya, “Biz öteden beri, Afrika’nın büyük ülkelerin rekabet arenasından ziyade internasyonal işbirliğinin sahnesi olması icap ettiğini savunuyoruz. Türkiye dahil olmak suretiyle, tüm internasyonal toplumun Afrika’ya ilgi ve destek göstermesini memnuniyetle karşılıyoruz ve Türk tarafı da dahil olmak suretiyle, Afrika’da üç taraflı yada fazlaca taraflı ortaklaşa iş halletmeye hazırız” şeklinde cevap verdi.

ORTA KORİDOR’UN UYUMLAŞTIRILMASINDA ÖNEMLİ SONUÇLAR KAYDEDİLDİ

Çin ve Türkiye’nin “Dönem ve Yol” projesinin ortak inşasında mühim partner bulunduğunu özetleyen Wu, “Son yıllarda iki liderin ortak yönlendirmesiyle, Çin Türkiye stratejik ortaklaşa iş ilişkisi gitgide derinleşiyor. Dönem Yol İnisiyatifi ile Orta Koridor stratejisinin uyumlaştırılmasında mühim sonuçlar kaydedildi” dedi. Wu, şunları söylemiş oldu: “Türkiye ile birlikte, karşılıklı siyasal itimatı daha da sağlamlaştırıp, kalkınma stratejilerini uyumlaştırarak pekiştirmeyi, Dönem Yol’un ortak inşasındaki ortaklaşa iş potansiyelini daha da derinleştirmeyi, Çin- Türkiye ikili ilişkilerinin yeni aşama kaydetmelerin kaydedilmesi için teşvik edilmesini ve iki ülke halkına daha fazlaca yarar sağlamayı temenni ediyoruz.”

Yoruma kapalı.