‘Türkiye ile dünyadaki hiçbir gücün bozamayacağı ilişkilere sahibiz’

Pakistan Başbakanı Şerif, İstanbul Tersane Komutanlığında, “Pakistan MİLGEM Projesi Kapsamında İnşa Edilen Üçüncü Geminin Denize İniş, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi Birinci Gemisi Blok Kızağa Koyma ve İkinci Gemisi Sac Kesim Töreni”nde konuştu.

Şerif, “ikinci evi” olarak görmüş olduğu Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sağlam zamanı bağlara ve dostluk temeline dayandığını belirtti.

Geçmişte olduğu benzer biçimde bugün de iki ülkenin zor zamanlarında daima birbirine yardım ettiğini vurgulayan Şerif, “Türkiye depremde, selde Pakistan’ın yanında oldu. Internasyonal platformlarda Pakistan’ın davasına devamlı destek verdi. Eşi olmayan ilişkilerimiz var. Dünyadaki hiçbir gücün bozamayacağı yada zayıflatamayacağı ilişkilere sahibiz.” dedi.

Şerif, MİLGEM Projesi için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak suretiyle Türkiye’ye teşekkür etti.

Dünyanın “büyük gerilimlerle” karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Şerif, barışın tekrardan tesis edilmesini sağlamak için müdafa üretim kapasiteleri mevzusunda Türkiye ile daha çok ortaklık yapmak istediklerini belirtti.

Şerif, şu şekilde konuştu:

“Bugün, Pakistan Birliği için bu mükemmel geminin denize indirilmesine şahit olmak için buradayız. Pakistan ve Türkiye, müdafa kabiliyetlerini geliştirmeye derinden bağlı bulunduğunu vurguluyor ve dedikleri benzer biçimde ‘Sulh istiyorsanız harbe hazırlıklı olmalısınız’, doğrusu bu proje harp için değil sulh için tasarlanmıştır.”

Şerif, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel alanda büyük sorunlara niçin bulunduğunu sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sulh ve tahıl sevkiyatı anlaşmasına aracılık etme çabalarının tüm dünyada takdirle karşılandığını söylemiş oldu.

Pakistan’ın petrol ürünleri sebebiyle ithalat harcamalarının yüksek olduğuna işaret eden Şerif, Pakistan’ın yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek istediğini ve Türk yatırımcıların bu alanları finanse edebileceğini dile getirdi. Şerif, “Gelin el ele verip yüksek karbon emisyonlarından kurtulalım, ithalat oranlarımızı düşürelim ve bu alanlardaki yatırımları hakkaten teşvik edelim.” dedi.

Şerif, bilhassa güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisinin iki ülke arasındaki yatırımları teşvik etmek için “oldukça mantıklı” alanlar olacağını belirterek, “İlişkilerimizi dönüştürmenin zamanı geldi diye düşünüyorum bundan dolayı dünya bizim ilişkimize ve kardeşliğimize imreniyor ve ‘bu iki ülke büyük, kalpleri beraber atıyor’ diyorlar. Kalplerimiz beraber atıyor fakat buna karşılık yatırım ilişkilerimiz zamanı ilişkilerimizle ve kardeşliğimizle orantılı değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Pakistan Başbakanı Şerif, iki ülkenin bu alanlarda ilerlemek için “büyük bir şansı” bulunduğunu altını çizdi.

– “UZUN SOLUKLU VE KÖKLÜ DOSTLUK, DERİN SAYGI VE İLKELERE DAYALI KARŞILIKLI DESTEK SÜTUNLARINA DAYANMAKTADIR”

Pakistan Deniz Komutanı Oramiral Muhammed Amjad Khan Niyazi de Türkiye ile Pakistan arasındaki köklü dostluğun, iki ülke arasındaki askeri işbirliklerinde de kendini gösterdiğini ve MİLGEM Projesi ile bunun bir kez daha kanıtlandığını söylemiş oldu.

Niyazi, projenin iki ülkenin donanmalarında son teknoloji araçların inşası yolunda mühim bir kilometre taşı bulunduğunu belirterek, “MİLGEM’in denize indirilmesine şahit olmak benim için hakkaten büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a derin şükranlarımı sunuyorum. Pakistan Başbakanı Sayın Şahbaz Şerif’in de ortaklaşa düzenlenen bu törendeki varlığı, iki ülke arasındaki yakın ve samimi ilişkilerin kabul edilebilir niteliğini göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan ve Türkiye’nin zamanı ve hususi ilişkilere haiz bulunduğunu vurgulayan Niyazi, “İki ülke arasındaki uzun soluklu ve köklü dostluk, sağlam bir halde itimat, derin saygı ve ilkelere dayalı karşılıklı destek sütunlarına dayanmaktadır.” ifadesini kullandı.

Yoruma kapalı.