Türkiye ile derin bağlarımız var

ABD Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısında Yunan gazeteci, Türkiye’nin F-16 alım talebinin ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yöntemiyle Savaşım Yasası (CAATSA) kapsamına girip girmediğini sordu.

YUNAN MUHABİRİN TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞIYLA İLGİLİ SORUSUNA CEVAP

Patel, gazeteciye geçen hafta da aynı suali sorduğunu ve kendisine cevap verildiğini belirterek, her askeri satışın ayrı ele alınıp değerlendirdiğini ve CAATSA yaptırımları mevzusunda spesifik bir değerlendirmesinin olmadığını söylemiş oldu.

Öte taraftan sözcü, ABD Başkanı Joe Biden’ın haziran ayında Türkiye’ye F-16 satmak ve mevcut F-16 filolarını modernize etmek icap ettiğini söylediğini hatırlatarak, şöyleki konuştu:

“Gene de genel olarak konuşacak olursak ABD, NATO müttefikleri ile ortaklıklarına büyük ehemmiyet veriyor. Bizimle Türkiye içinde uzun dönemli ve derin ikili müdafa bağları var ve Türkiye’nin NATO ile ortak çalışabilirliği bu yönetimin mühim önceliklerinden biridir.”

NE OLUŞMUŞTU?

ABD Kongresi, 2017’de Rusya başta olmak suretiyle dünyadaki hasımlarına karşı geniş kapsamlı bir yaptırım yasası olarak CAATSA’yı kabul etmişti.

CAATSA’da Rusya ile büyük askeri alışverişlerde bulunan ülkelere de yaptırım uygulanması maddesi içeriyor ve bu yasa eski Başkan Donald Trump sürecinin son günlerinde S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye uygulanmıştı sadece bu yaptırımlar ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığını hedef alırken Ulusal Müdafa Bakanlığına yönelik herhangi bir madde içermiyordu. Türkiye de ABD’den F-16 talebini Ulusal Müdafa Bakanlığı üstünden yapmış olduğu için bu talep CAATSA kapsamına girmiyor.

Yoruma kapalı.