Türkiye için gurur günü… Avrupa’nın en büyüğü olacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yapacak

Silivri Organik Gaz Depolama Tesisi, 4,6 milyar metreküpe ulaşan yeni kapasitesiyle bugün hizmete alınacak.

Türkiye’nin, enerji arz güvenliği alanındaki dev yatırımları içinde bulunan tesisin kapasite artırma emek harcamaları tamamlandı.

Yeni kapasitesiyle kendi alanında, denizlerde Avrupa’nın en büyük depolama tesisi unvanının da sahibi olacak tesisin genişletilmiş fazı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımının beklendiği törenle devreye alınacak.

Tesisin kapasite artırma emek harcamaları kapsamında, Silivri açıklarında deniz üstünde Piri Mehmet Paşa ve Ali Paşa olmak suretiyle yüzde 100 yerli 2 platform kuruldu.

Bununla beraber Türkiye’nin ilk yeraltı naturel gaz depolama tesisi olan Silivri Organik Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesinin artırılmasına yönelik toplam 18 kuyuda genişletme emek harcamaları yapılmış oldu.

Çalışmaların tamamlandığı tesiste 3,2 milyar metreküp depolama kapasitesi 4,6 milyar metreküpe, 28 milyon metreküp günlük üretim kapasitesi ise 75 milyon metreküpe çıkarıldı.

Tesis, günlük geri üretim kapasitesiyle Türkiye’nin, en sert kış günlerinde günlük gaz ihtiyacının dörtte birini tek başına karşılayabilecek altyapıya haiz bulunuyor.

Elektrik ihtiyacının tamamı 4,2 megavat kurulu güce haiz rüzgar türbiniyle karşılanacak tesis, hem de Türkiye’de karbon ayak izi sertifikası alan ilk tesisi olarak da öne çıkıyor.

– TUZ GÖLÜ DOĞAL GAZ DEPOLAMA TESİSİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte taraftan, Tuz Gölü Yeraltı Organik Gaz Depolama Tesisi’nde de genişletme emek harcamaları devam ediyor. Tamamlandığında tesisin halihazırda 1,2 milyar metreküp depolama kapasitesi 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Çalışmaların 2 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Yoruma kapalı.