”Türkiye her zaman bize destek verdi”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Şehit Güvenlik Müdürü Ertan Nezihi Turan Caddesi’nde bir iş merkezindeki fahri konsolosluğun açılışında, Şimal Makedonya ile Türkiye’nin derin ortak tarihe ve kuvvetli kültürel bağlara haiz bulunduğunu belirtti.

Üsküp’ün, Gostivar’ın, Manastır’ın, Türkiye’nin gönlünde anlam bulduğunu, ayrı yeri olduğu ifade eden Kırbıyık, şu şekilde konuştu:

“Bizim dostluğumuz, Edirne’de doğan ve çağ açıp çağ kapatan cihan imparatoru Fatih Sultan Mehmet’in Üsküp’te yaptırdığı Taşköprü’den geliyor. Bizim kardeşliğimiz, duygularımıza tercüman olan dizeleri yazan Üsküp’ü Yahya Kemal Beyatlı’dan geliyor. Bizim kardeşliğimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitimini almış olduğu Manastır Askeri İdadisinden geliyor, Alaca Cami’den, Türk Çarşısı’ndan, Harabati Baba tekkesinden geliyor.”

Kırbıyık, iki ülke arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve gönül bağlarının her geçen gün güçlendiğini altını çizdi.

Türkiye’nin Şimal Makedonya ile dış ticaretinin 1 milyar dolar civarında bulunduğunu, karşılıklı işbirliğiyle kısa sürede 2 milyar dolara, orta ve uzun solukta ise 5 milyar dolar seviyelerine çıkacağını ümit ettiklerini söylemiş oldu.

-“TÜRKİYE KUZEY MAKEDONYA’YA YATIRIM YAPAN İLK 10 YABANCI ÜLKE ARASINDA”

Zaman zaman Türkçe konuşan Şimal Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani de Şimal Makedonya ile Türkiye arasındaki dostluğun oldukça derin ve anlamlı bulunduğunu, bu dostluğun her iki ülkenin diplomasisine de yansıdığının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile hususi bir dostluğu bulunduğunu belirten Osmani, Çavuşoğlu’na iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine mühim katkılar sağladığını belirterek, teşekkür etti.

Osmani, konsolosluğun iki ülke arasındaki mevcud ilişkileri daha üst seviyeye taşıyacağını söylemiş oldu.

Türkiye’nin her zaman Şimal Makedonya’ya destek bulunduğunu ve bunu da hissettirdiğini ifade eden Osmani, şunları kaydetti:

“Bu destek 2008 senesinde iki ülke içinde imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasıyla da taçlanmıştır. Türkiye her zaman bize destek vermiş hep yanımızda olmuştur. Oluşturulan fahri konsoloslukla da ilişkilerimiz artarak devam edecektir. Yalnız kültürel bağlarımızın derinleşmesine değil, ekonomik, toplumsal ve iki ülke arasındaki bağların daha da sağlamlaşmasına katkı elde edecektir. Türkiye Şimal Makedonya’ya yatırım icra eden ilk 10 yabancı ülke içinde yer verilmiştir.”

– EDİRNE’DEKİ 5’İNCİ FAHRİ KONSOLOSLUK

TBMM Hanım Adam Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise Şimal Makedonya’nın Türkiye’nin dost ve kardeş ülkesi bulunduğunu iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük de iki ülke arasındaki köklü ilişkiye ehemmiyet verdiklerini beyan etti.

Türkiye ve Şimal Makedonya arasındaki ilişkiyi her alanda güçlendirmek için iş birliğinin sürdüğünü dile getiren Yörük, “Edirne’de Şimal Makedonya Fahri Konsolosluğunun açılması ilişkilerimizin tüm alanlarda geliştirilmesine yönelik karşılıklı siyasal irademizin somut bir göstergesidir. Böylelikle Türkiye’nin Batıya oluşturulan kapısı konumundaki Edirne’de 5 fahri konsolosluk etkin hale gelmiş bulunmaktadır.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Türkiye’nin Balkanlarla olan ilişkilerinin aynı coşku ve kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Şimal Makedonya’nın Edirne Fahri Konsolosu Yaratı Cevahir de Şimal Makedonya ve Türkiye içinde iyi ilişkilerin oluşturulan konsoloslukla en üst seviyelere taşıyacaklarını söylemiş oldu.

Konuşmaların peşinden Şimal Makedonya Edirne Fahri Konsolosluğunun açılışı yapılmış oldu.

Açılışa il bürokrasisi, siyasal parti temsilcileri ve davetliler katıldı.

Yoruma kapalı.