Türkiye Gürcistan’a ikinci uzatmada 88-83 yenildi, Eurobasket 2022’de ilk mağlubiyetini aldı

Gürcistan-Türkiye maçından bir kare

Kaynak, Reuters

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye A Grubu’ndaki üçüncü maçında Tiflis’te Gürcistan’a ikinci uzatmada 88-83 yenildi. Türkiye turnuvada ilk mağlubiyetini aldı, grupta liderliğe yükselme fırsatını da kaçırmış oldu.

Baştan sona büyük çekişmeye sahne olan maçın ilk periyodunu 25-19 Türkiye, ilk yarısını ise 36-33 Gürcistan önde kapattı. Üçüncü periyodun sonunda Gürcistan 53-49 öndeydi. Maçın düzgüsel süresi 68-68, ilk uzatma 75-75 berabere bitti. Gürcistan ikinci uzatmadaki 13-8’lik üstünlüğüyle karşılaşmayı 88-83 kazanmıştır ve turnuvada ilk galibiyetini aldı.

Türkiye, Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze’nin maçın bitimine 4 dakika 26 saniye kala münakaşa yaşayıp diskalifiye edildikleri pozisyonda maç saati durmadığı için karşılaşmanın sonucuna resmen itiraz etti. Ay Yıldızlılar, maç 22 saniye tamamlanmamış oynandığı ve böylece kaide hatası yapıldığını belirterek karşılaşmanın tekrarını istedi.

İkinci uzatmanın ve maçın bitimine 21 saniye kala Türkiye Başantrenörü Ergin Ataman, , Cedi Osman’a çalınan sportmenlik dışı faul sonrası yapmış olduğu itiraz sebebiyle diskalifiye edildi.

Türkiye’de Alperen Şengün 21 sayı 9 ribaund, Sertaç Şanlı 15 sayı 9 ribaund, Cedi Osman 13 sayı 6 ribaund, Melih Mahmutoğlu 11 sayı, Shane Larkin ise 9 sayı 8 ribaund ve 8 asistle oynadı.

Gürcistan’da ise öne çıkan adlar Alexander Mamukelashvili (20 sayı, 12 ribaund), Thaddus McFadden (17 sayı 4 ribaund 6 asist), Giorgi Shermadini (15 syı 7 ribaund), Rati Andronikashvili (15 sayı 3 ribaund 3 asist) ve Duda Sanadze (13 sayı, 8 ribaund) oldu.

Türkiye grupta ilk maçında Karadağ’ı 72-68, ikinci maçında da Bulgaristan’ı 101-87 yenik etmişti.

Ay Yıldızlılar A Grubu’nda dördüncü maçında Salı günü TSİ 14.30’da Belçika’yla, son maçında da Çarşamba günü TSİ 14.30’da İspanya’yla karşılaşacak.

Grupta ilk dört sırayı alan takımlar son 16 turuna duracak.

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda son 16 turundan itibaren maçlar Almanya’nın başkenti Berlin’de oynanacak; grup birincileri dördüncülerle, grup ikincileri de üçüncülerle eşleşecek.

Türkiye sıralamadaki yerine nazaran, maçları Almanya’nın Köln kentinde oynanan B Grubu’ndan gelecek bir takımla eşleşecek.

A Grubu’nda ilk 3 maç sonunda İspanya, Türkiye, Belçika ve Karadağ’ın 2, Gürcistan’ın ise tek galibiyeti var. Bulgaristan’ın ise şu ana kadar galibiyeti bulunmuyor.

B Grubu’nda ise ilk 3 maç sonunda Almanya’nın 3, Bosna-Hersek ve Slovenya’nın 2 galibiyeti var. Grupta tek galibiyeti olan Fransa’yla, galibiyeti olmayan Macaristan arasındaki maç sürüyor.

Yoruma kapalı.