Türk uzay yolcusu 2023’ün ikinci yarısında gönderilecek

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer’in Ulusal Uzay Programı kapsamında yürütülen emek harcamalar ve Ay’a insanlı gidişin hangi tarihte yapılacağına ilişkin sorularını cevapladı.

TÜBİTAK’ın bilim adamlarına yönelik destek programları çerçevesinde son 20 yılda uzay bilimleri alanında 169 kişiye 40,9 milyon TL destek sağladığını belirten Bakan Varank, uzay emek harcamaları alanındaki 31 projeye de 30,2 milyon TL düzeyinde destek verildiğini aktardı.

Bakan Varank, Türkiye Uzay Ajansı tarafınca Ulusal Uzay Programı kapsamında geliştirilen projelere ilişkin proje fizibilite ve bütçelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını, ‘Ay Araştırma Programı’ ve ‘Türk Astronot ve Bilim Misyonu’ projelerine devam edildiğini bildirdi.

‘AY’A DEĞİL ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NA GÖNDERİLECEK’

Bakan Varank, 2022 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde sunulan ‘Ulusal Uzay Programı Strateji Belgesi’ni hatırlatarak, “2022-2030 yılları aralığında Ay’a insanlı erişim benzer biçimde bir hedef bulunmamaktadır. Bahse mevzu strateji belgesinden de görüleceği suretiyle, Türk Astronot ve Bilim Misyonu Programında bir Türk vatandaşının internasyonal iş birliği ile Internasyonal Uzay İstasyonu’na çıkarak, uzaya erişimi ve uzayda gerçekleştirilecek bilimsel faaliyetlerde yer alması amaçlanmaktadır. Kısacası, seçilen Türk uzay yolcusunun lüzumlu eğitimlerini tamamladıktan sonrasında 2023 yılının ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak için Ay’a değil, Internasyonal Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanmaktadır” dedi.

Yoruma kapalı.